| Ana40 a întrebat:

Ma uitam pe un site din afara la niste calculatoare si am gasit aceasta componenta, heatsink, nu stiu in romana cum ii spune, pare a fi un fel de disipator termic, dar nu stiu daca asta e termenul corect. El se ia separat sau poate veni impreuna cu unitatea?

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Heatsink înseamnă radiator - e piesa care vine montată pe procesor și are de obicei un mare ventilator montat deasupra, pentru o mai bună răcire.
Dacă cumperi un PC asamblat, atunci evident că e inclus și acest ansamblu - altfel s-ar arde procesorul în câteva secunde după pornire.
Dacă îți cumperi componente (placă de bază, carcasă, procesor etc.) atunci e musai nevoie și de radiator. Separat.