| intrebatoarea69 a întrebat:

Mai devreme telefonul meu era super incins si am zis sa il dau cu putina apa rece dar i-am evitat toate gaurile si totusi a inceput sa nu-mi mai functioneze touchscreenul asa de bine si l-am bagat in orez. Dupa aproximativ o ora l-am scos dar acum nu se mai deschide. Telefonul e un iphone 6 (nu e de la baterie ca e la incarcat acum) ajutor!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se vede ca ai fost absenta la orele de fizica, dar si in viata de toate zilele.
Daca un corp rece ajunge in contact cu aerul (care contine aburi), atunci aburii se condenseaza sub forma de apa, care se depune pe suprafata rece.
Tu ti-ai racit telefonul, iar pe partile interioare s-a depus condens.
Daca ai noroc atunci in cateva zile este posibil sa se usuce, dupa care sa mai functioneze.
Pentru asta, trebuie sa opresti COMPLET telefonul (din butonul de pornire/oprire si sa-l bagi intr-un bol de orez pentru cca. o saptamana.
Daca ai noroc si pana acum nu s-au defectat circuitele electronice, atunci la sfarsitul "tratamentului" va porni. Daca nu, atunci va trebui sa-l duci la reparat sau sa-ti faci rost de un alt telefon.

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da' asa genial cum ești, sa nu îl folosești câteva ore nu te-ai gândit?

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai folsit apă atunci să fii sănătos! De uscătorul de păr nu ai auzit?
Data viitoare să bagi deștu' ìn priză!

| Ineys a răspuns:

Cred ca mai inteligent era sa pui apa intr-o punga si pui pe telefon ca o compresa. laughing Nu prea ai gandit-o.

| Legion7X a răspuns:

Du-l la service.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ține-l 5 ore în orez! laughing

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

După aia toarnă 1/2 litri de lapte și îl pui la fiert!

Răspuns utilizator avertizat
| KittyLovely123455 a răspuns:

Serios vorbind.a fost o greșeală să torni apă peste el..il puteai lăsa într o încăpere răcoroasă (nu frigider sau altceva de genu')..sau îl puteai pune undeva la umbră.e clar că telefonul s-a stricat, oricum din greșeli se învață. păcat?