| RăzvanSTO a întrebat:

Mai este buna placa video 1050 ti 4gb in 2018? Vreau sa-mi achizitionez un pc care are un 1050 ti de 4gb impreuna cu un procesor de la ryzen, numit ryzen 3 2200g de 3.5 ghz. Vreau sa stiu daca voi putea rula jocurile care vor aparea de acum incolo macar un an, doi si in general jocurile pe high, mentionez ca am 8gb ram dar sunt dual chanel cu o frecventa de 2666 mhz. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

E acceptabila, dar specifica despre ce jocuri e vorba, caci unele dintre jocurile viitoare abia daca vor porni cu placa aceea, ce sa mai vorbim de rulat pe high.

RAM-ul e ok, insa ar fi perfect la frecventa de 3000MHz.

Si daca vrei ca procesorul sa te tina mai mult, mai asteapta, mai strange, si ia un Ryzen 5 1600X (6x3.6GHz).

Pune si o sursa decenta, de minim 650W certificare Silver (recomand Sirtec sau ceva de calitate, care sa nu iti creeze surprize, NU In-Win, Rasurbo, Inter-Tech, LC-Power, Realpower, Rhombutech, Linkworld, Lindy. si alte petarde)

Astfel, poti pastra unitatea vreo 6 ani. si schimbi doar placa video.

PC-urile gata asamblate au exact surse de genul celor insirate mai sus, (pocnesc cand ti-e lumea mai draga) si ca bonus, placi de baza foarte slabe, daca PC-ul nu e special conceput pentru gaming (ceva pe la 4000 ron+ ).

Vrei sa iti cheltui banii cu cap? Fa-ti o unitate pe piese, si daca nu te pricepi sa o asamblezi, mergi la un service sau magazin de calculatoare "de cartier".

Sau gasesti probabil printre prieteni studenti la calculatoare ori pasionati de electronica dispusi sa te ajute pe bani mai putini.

| RăzvanSTO explică (pentru NLS):

Mersi pentru timpul acordat! Am cam 2600 de lei si vreau sa mi iau ceva bun de black friday, ai putea sa mi faci un whishlist de pe pc garage pana in 3000 de lei? Spun asta pentru ca se vor mai ieftini piesele de black friday si cred ca vor ajunge in suma specificata! Multumesc anticipat!

| NLS a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Întâi spune rezoluția pe care le vei juca.
Daca ai o gtx 1050 Ti și un monitor de maxim 21.5" cu 1680*1050 sau 1600*900 va fi OK.
Daca ai monitor cu rezoluție fullhd sau mai mare, zi mersi dacă vor merge pe low.

Și ca să fim și mai exacți, da niște nume de jocuri. (ziceai de următorii doi ani, cele din 2019 au deja beta uri lansate, Youtube rii le au testat, se știe cam cât trag)

Nu prea poți face un sistem decent de jocuri fără 3000 RON, fie black Friday sau nu.

In ultimii 4-5 ani nu am mai văzut reduceri decente.
Le umfla prețul cu ~50% înainte cu 2-3-4 săptămâni, și în ziua cea mare, reducere 50-... Uneori 60%.

O sa încerc totuși un wishlist în 3000 deseară... Pana una-alta, mai strange niște bănuți.

Si gândește te dacă nu poți salva nimic din pc ul vechi, sau nu poți cumpăra ceva la SH.
(carcasa, ram, sursa - in principiu)
Decat o sursa a unui brand mediocru noua (mi-a pocnit una după trei luni), mai bine un Corsair cx la SH.

| RăzvanSTO explică (pentru NLS):

Am facu un wishlist pana in 3000 de lei, am luat niste rami dual chanel de 28000 mhz ( 8gb ), acelasi procesor 3 2200g si am schimbat placa video in gtx 1060 3 gb, si am un monitor de 60 de hz, nu stiu rezolutia exacta si ca sa ti raspund la ce jocuri, ar fi mafia 3, gta v, cod ww2, battlefield 1, fortnite, ac origins, jocuri de astea

| NLS a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Pare acceptabil.
Ce sursa ai ales? (brand, model și putere)

Oricum pun și eu de un wishlist mai tz, poate încape un 1600x.

| RăzvanSTO explică (pentru NLS):

Sursa este Njoy storm 550w, as vrea sa stiu daca este bine ca am incoluit 1050 ti ul cu 1060 ul de 3 gb, adica se va descurca mai bine in jocuri avand in vedere ca este in minus cu un vram fata de 1050?

| NLS a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Minus va fi doar in MMO-uri si jocuri cu texturi de calitate foarte mare (care automat ocupa FOARTE mult spatiu (la texturi ma refer)).
In rest, sunt comparabile.

| RăzvanSTO explică (pentru NLS):

Bine, mersi mult, voi astepta wishlist ul tau

9 răspunsuri:
| Ssssmokin a răspuns:

De rulat, le vei putea rula, insa cu siguranta nu pe high.

| costinvlad a răspuns:

1050TI e in jur de 900 ron. Mai bine de banii aia iei RX 570 de 4GB.