| radutzu23 a întrebat:

Salut membrii TPU. am un laptop Acer aspire V3-571G cu urmatoarea configuratie:
1. PROCESOR: I7-3632QM 2.2 urca pana la 3.2 cu turboboost
2. GPU:NVIDIA GT 730M cu 4 GB dedicata.
3. 8GB RAM.
problema mea este ca temperatura placii video este in jur de 50grade celsius in stare normala si cand intru pe jocuri, imi urca pana la 79/84 grade... Eu nu stiu ce sa zic dar din cate m-am informat am observat ca nu este prea bine.
Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi de ex. cooler /pasta termoconductoare/si alte chestii care credeti ca ar fi de vina pentru temperatura pe care o are placa video.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| PopAdrian a răspuns:

Totusi, o mai buna circulatie si sub el ar face sa mai scada din temperatura intregului laptop. Incearca asa cum am zis, sprijinit de ceva sa vezi daca se incalzeste mai putin si daca da, poti lua un cooler happy Spor!

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E un nenorocit de laptop, cite grade ai vrea sa aiba placa video? Stai bine, se poate si mai mult. Daca vrei jocuri, NU iti iei laptop si cu asta basta.

| radutzu23 explică (pentru KodrutZ):

Te cred laughing)))))))))))))))))))))))))))))))0

| SouLIce a răspuns:

Un cooler pentru laptop ar trebui sa mai scada din temperatura
http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/deepcool/n400/

| PopAdrian a răspuns:

Salut!
Pune ceva sub el (in colturi doar, sa poata aerul sa circule). De asemenea, verifica plasticurile alea pe unde iese aerul pe sub el sa nu fie infundate sau murdare tare de praf. Apoi, incepe sa te joci pe ceva joc mai mare. Daca nu se mai incalzeste asa tare, iti poti lua un cooler (o sa se raceasca si mai tare decat doar asa, simplu, ridicat). Succes!

| radutzu23 explică (pentru PopAdrian):

Aerul iese pe partea stanga. Adica pe acolo are el racirea. nu o are sub el.

| PopAdrian a răspuns (pentru radutzu23):

Totusi, o mai buna circulatie si sub el ar face sa mai scada din temperatura intregului laptop. Incearca asa cum am zis, sprijinit de ceva sa vezi daca se incalzeste mai putin si daca da, poti lua un cooler happy Spor!