| Cioca_Adrian_2001 a întrebat:

Salut, merita acest pc 7000 lei? https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3209432/ nu ezitati sa lasati sfaturi jos!

Răspuns Câştigător
| Superior a răspuns:

Uite,pentru gaming un R5 1600 este suficient (si poate si mai mult de atat oricum).
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3212040/
Lucruri ce le are in plus fata de sistemul tau :
16GB de RAM cu leduri albe.
SSD de 120GB pentru windows.
De asemenea poti renunta la 16GB, ramai cu 8 o perioada si iei placa video https://www.pcgarage.ro/......gaming-oc/
Lucruri ce le are in minus ar fi procesorul care e mai slab (nu cu mult) dar totusi e unul foarte puternic. Nu ai ce face cu i7 in gaming, i7 e pentru entuziastii care fac stream/record intens.
De asemenea ceva ce mi se pare gresit la wishlist-ul tau este faptul ca ai pus un cooler chiar daca i7-ele are un cooler stock deja.

12 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Salut,se poate mai bine, si te rog sa raspunzi la niste intrebari care, in functie de ele imi voi da seama de ceea ce ai tu de fapt nevoie :
1.Cei vei face pe el?
(EXEMPLU : Gaming putin, intens, mediu; Streaming/Recording putin, intens, mediu; orice alta activitate ce te-ar interesa pe tine).
2.Cand doresti sa il cumperi?
3. Vrei sa faci overclock?
4.Te intereseaza design-ul? Daca da, ce tema/culori.

| Cioca_Adrian_2001 explică (pentru Superior):

Ma intereseaza un design minimalist cu niste lumini minore, cu panou transparent, nu il cumpar inca, preturile sunt prea mari din cauza mining-ului...,, in mare parte pentru. gaming

| Superior a răspuns (pentru Cioca_Adrian_2001):

Uite,pentru gaming un R5 1600 este suficient (si poate si mai mult de atat oricum).
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3212040/
Lucruri ce le are in plus fata de sistemul tau :
16GB de RAM cu leduri albe.
SSD de 120GB pentru windows.
De asemenea poti renunta la 16GB, ramai cu 8 o perioada si iei placa video https://www.pcgarage.ro/......gaming-oc/
Lucruri ce le are in minus ar fi procesorul care e mai slab (nu cu mult) dar totusi e unul foarte puternic. Nu ai ce face cu i7 in gaming, i7 e pentru entuziastii care fac stream/record intens.
De asemenea ceva ce mi se pare gresit la wishlist-ul tau este faptul ca ai pus un cooler chiar daca i7-ele are un cooler stock deja.

| EusebiuPWN a răspuns:

Platesti mult pe placa video, nu prea merita sa iei acum o placa video mai sus de 1050. Eu zic sa ramai pe integrata un timp, pana apare noua generatie de placi video de la nVIDIA, nu ar trebui sa mai dureze mult, sau pana revin preturile la normal.
In rest, nu ai nevoie de o asa placa de baza, tu ai procesor blocat, nu o sa-l poti overclocka. Iar daca nu iei placa video acum, mai adauga 8 gb de ram, sa trebuiasca sa faci upgrade pe viitor. Daca vrei sa-l folosesti la gaming in mare parte, si nu te deranjeaza sa astepti cateva minute in plus la o randare ceva, mergi pe i5 8400, diferentele nu sunt mari in gaming, insa la pret da.

| marian37 a răspuns:

Daca ai bani, de ce nu?
1. Schimba carcasa! Desi presupun ca ai ales-o pentru ca luminile te-au atras, carcasa are un airflow prost. Are ventilatoare in fata, de unde nici nu prea are loc sa traga aerul si unul in spate. Orienteaza-te spre o carcasa care sa aiba si in tavan suporturi pentru ventilatoare poate si in podea. Minim 5-6 sa aiba pentru ce caldura genereaza componentele tale.
2. Acum vad ca nu am si punctul 2 laughing. Btw, pentru ce este destinat sistemul?

| Superior a răspuns (pentru marian37):

Carcasa are suporturi de ventilatoare pe tavan, iar pozitionarea a 3 in fata mi se pare foarte ok, poate cea mai buna.

| marian37 a răspuns (pentru Superior):

Sunt de acord cu tine! Imi poti arata unde este specificat ca are suporturi in tavan? Eu vad ca scrie asa: 3 in fata, unul in spate si 3 in podea(banuiesc ca nu in podea ci pe acel invelis care ascunde sursa). Din cate stiu, numarul ventilatoarelor care baga aer trebuie sa fie egal cu cele care scot aerul. Sunt cele trei in fata care baga si cel din spate care scoate pentru ca cele din podea doar imping aerul in sus. POATE sunt obosit si nu vad ca are si pe tavan.

| Superior a răspuns (pentru marian37):

Imi pare rau, am incurcat carcasa cu https://www.pcgarage.ro/carcase/redragon/ironhide-black/

| Cioca_Adrian_2001 explică (pentru marian37):

In mare parte gaming, am ales i7 pentru. hyperthreading

| Cioca_Adrian_2001 explică:

Schimb carcasa cu un segotep SG K7