| Marian_Bogdan_1997_jP89 a întrebat:

Salut merita sa îmi cumpar un telefon cu windows phone/mobil ce telefoane îmi puteți recomanda pana în 2700 de lei

42 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu de la Nokia N95 am sarit direct la Nokia Lumia 520 pe care il am si in prezent. Vroiam sa imi iau un Microsoft 950 XL dual sim http://www.emag.ro/......DFW25YBBM/ dar deocamdata am alte planuri cu banii. Posibil sa dispara pana imi voi lua unul ca acesta, deoarece am auzit ca mcrosoft nu o sa mai fabrice telefoane. Iar Nokia N9 aparut recent este pe Android, are specificatii mai putine decat 950xl, si depaseste la pret cu inca 500 de lei in plus.

Am observat ca androidul are mai multe erori decat windows phone. De aceea nu ma incanta sa trec la Android. Eu vad androidul ca si Ubuntu la calculatoare. E mult mai placut si mai fiabil windows-ul decat Android sau ubuntu. Si cred ca telefoanele cu aceleasi specificatii s-ar misca mult mai bine si mai frumos daca ar fi avut windows phone in loc de Android.

Eu ti l-am recomandat pe cel din link. Suport inca o sa mai existe la el. Si oricum, mai mult de 4-5 ani nu o sa tii un telefon. Dupa aceea vezi ce mai apare.
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| alex9899 a răspuns (pentru anonimg):

Windows-ul va fi mereu forța celalate sun doar prostit traiasca windows phone

| alex9899 a răspuns (pentru anonimg):

Tu ai Nokia lumia 520 ala e un telefon vechi din 2013 nici măcar nu ai bliț la el nici camera frontala nici nu poți sa îl actualizezi la windows 10 mobil.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonimg):

Sunt bune NOKIA?

| anonimg a răspuns (pentru alex9899):

Asa este. Dar se mișcă mult mai bine decât un Android care are aceleași specificatii.
Am văzut eu cum se misca androidul si pe telefoane si pe tablete. Un Android ca să se miște repede are nevoie de specificatii mult mai mari. Iar GPS-ul de pe un Android zici ca este de jucărie față de cel de pe Lumia 520, chiar daca a apărut Here maps si pe Android.
O fi existând si 70 de milioane de aplicații pe Android, dar in telefon ai maximum 30, dintre care folosesti doar 2-3. Restul sunt consumatoare de spatiu, de ram, de baterie. Pe Windows phone ai tot ce iti trebuie.

| alex9899 a răspuns (pentru anonimg):

Pai așa e dar e depășit interfața e oribila și nu uitam un lucru îmi-portant nici un producător serios de telefoane gen Samsung, HTC, LG sau Sony nu lucra-za cu ei nu ma refer aici la Alcatel care a lansat ce va telefoane cu windows destul de bune ma refer la Acer și HP care lansata un telefon o data la 3 ani la care mai pui ca costa 800 de euro și e cu windows HP e cel mai slab producător posibil nici măcar nu cred ca se afla în top 50 producători de telefoane în mare parte e vina Microsoft ca au ajuns sa colaboreze cu firme mici ne serioase ca Acer sau HP care sunt praf în domeniul asta.

| anonimg a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu stiu dacă mai există telefoane Nokia cu Windows pe ele. Recent a început să se fabrice din nou telefoane Nokia, dar sunt pe Android si îmi par foarte scumpe. Peste vreo 3-4 luni este posibil să se mai ieftinească. Mie îmi pare rău că nu se mai fabrica telefoane mobile cu Windows phone.
950 XL de la Microsoft mi se pare foarte bun. Se mai găsesc putine exemplare.

Răspuns utilizator avertizat
| alex9899 a răspuns (pentru anonimg):

Windows phone oricum nu mai avea mult și-au traso singur își merita surata tu iești un nostalgic trebuie sa acceptam chestia asta eu am avut doua telefoane cu windows, HP iPAQ Glisten și un Nokia lumia 530 primul a fost un telefon ok cu tastatura qwerty pentru anul 2009 a fost bun apoi lumia 530 a fost un telefon slab de tot windows phone 8.1 nu avea lag ceea ce mia plăcut dar avea multe dezavantaje, mie personal windows phone mia lăsat un gust amar de aceia nu am mai luat windows și m-am dus spre iSO care e foarte bun.

| alex9899 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai nu pria cred ca se mai găsesc.

| anonimg a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

happy
Toate telefoanele vin si trec. N-ar trebui sa ne atasam prea mult de lucruri.

| anonimg a răspuns (pentru alex9899):

"M-am dus spre iSO care e foarte bun."
Ce este "iSO"?

| alex9899 a răspuns (pentru anonimg):

Adica IOS

| anonimg a răspuns (pentru alex9899):

Oh, am inteles. happy
Imi place iphon-ul pentru ca dintre toate telefoanele are cea mai buna claritate a imaginilor, pozelor. In rest il vad ca pe un telefon scump si mare consumator de baterie. Si ce nu imi place la el este icloudul care imi pare prea exagerat in privinta securitatii.

| alex9899 a răspuns (pentru anonimg):

Eu am iphone 6 e un telefon fain iCloud e super e bine sa fie securizat de oarece acolo îți poți ține pozele și filmările dar mi se pare cam scump chestia cu închirieri-a de GB primești 16 gratis în cloud și dacă vrei mai mult trebuie sa plătești mi se pare penibil în rest ios-ul e fain anul asta cred ca îmi voi cumpăra Nokia 6.

| anonimg a răspuns (pentru alex9899):

Chestia cu GB este peste tot.
Nokia 6 este mult prea slab față de iphon6; chiar și Nokia 9. Dar poate îl iei doar ca să ai un telefon nou.

| alex9899 a răspuns (pentru anonimg):

Iphone-ul este telefon de fițe e foarte slab ca specificați are doar 1 GB RAM știu ca ios-ul nu consume foarte multe resurse dar e oricum slab Nokia 6 are 4 GB RAM plus un procesor bun și oricum anul asta virau sa îmi iau un telefon nou.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonimg):

Nostalgia si anumite deprinderi ne fac sa luam un telefon cu anumite capacitati sau altele! Dar in primul rand, ar trebui sa cumparam acel telefon care ne satisface dorintele noastre!
Folosind deprinderile noastre!
Nu tot ce este avansat ne satisface, mai ales ca pret!

| LTAA a răspuns:

Windows Phone este ca si mort. A rezistat cat a rezistat, insa cota lor de piata a scazut de la mica la minim. Aplicatii nu prea se mai dezvolta pentru ele si personalizarea este limitata.
Daca acum cativa ani telefoanele lumia erau cele mai bune din categoria ieftina, acum concurenta Android e din ce in ce mai buna.
Poti sa pui filtre cu pretul si sistemul de operare pe eMAG, insa nu te sfatuiesc sa cumperi cu windows phone

Răspuns utilizator avertizat
| alex9899 a răspuns (pentru LTAA):

Ce asta nu e adevarat au undeva cam 2-3% cota de piața deci le merge chat de chat și o sa se mai lanseze telefoane cu windows phone.

| octav005 a răspuns:

Pai la banii astia iti ei laptop. pc. si poti face muult mai multe decat un telefon.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexul99 a răspuns:

Windows phone la 2700 de lei? vorbesti serios?
Ia-ti un s7 edge nou, sau un s8 la mana a doua.
Nu o sa dai gresi cu nici unul dintre ele.

Răspuns utilizator avertizat
| BlueFox a răspuns:

Windows Phone?! Nu se prea gasesc, nu sunt prea bune. In schimb poti cumpara un Xiaomi Mi Mix nou, se pot gasi la sub 2700 lei.

Răspuns utilizator avertizat
| BlueFox a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Intr-adevar. Unele dintre putine dezavantaje este ca trebuie sa intorci telefonul "cu capul in jos" ca sa faci un selfie. Este si un telefon foarte mare. Dar, da specificatii flagship.

Răspuns utilizator avertizat
| LTAA a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Mi mix e un telefon experiment, aluneca ca naiba, se sparge usor si faci o groaza de compromisuri datorita marginilor inguste

| BlueFox a răspuns (pentru LTAA):

Si S8 cum e?

Răspuns utilizator avertizat
| BlueFox a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

A, II adresam intrebare asta lui LTAA, apropo, iti recomand si un ZTE Axon 7 sau alte telefoane (mai mici) de la Xiaomi.

Răspuns utilizator avertizat
| LTAA a răspuns (pentru BlueFox):

S8 e mai bun decat mi mix la categoria compromisuri. Oricum la pretul respectiv e inacceptabil sa iei un telefon, mai ales care se sparge usor

| alex9899 a răspuns:

Pai ai putea sa îți cumperi un Microsoft lumia 950 nu e nou apărut dar e bun.

| alex9899 a răspuns:

Sau mai poți cumpăra un HP Elite X3, Alcatel IDOL 4s sau Trinity NuAns NEO sau

Răspuns utilizator avertizat
| andreeagreynross22 a răspuns:

Nu Windows, nu fa greseala asta, ia.ti mai bine Samsung J5 sau Sony

| Rezist_Rezist_1975 a răspuns:

Mergi pe mana mea si cumpara un Huawei P9 Plus. Smecherie de telefon.