| BuLaNNNeL a întrebat:

Salut, mi-a adus un vecin o sursă de la un pc de 350w, am scos-o de la curent si cand sa o desfac tot m-a zguduit. Care-i problema cu ea? laughing În cât timp pot umbla prin ea. (Sa o curat de praf și să-i dau cu spray de contact ca mai mult nu cunosc).

Răspuns Câştigător
| cezar003 a răspuns:

HaHa, este vorba despre un condensator care a ramas incarcat si te-a gasit pe tine mai descult sa se descarce prin tine catre Null pune pe el un creion de tensiune si asteapta pana se stinge becul apoi poti sa pui si limba pe el ca este mort

6 răspunsuri:
| cezar003 a răspuns:

Daca faceai asta la un televizor, ramaneai carbonizat

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Trensformatorul de inalta tensiune ar fi transformat tot curentul ramas in condensator intr-o fractiune de 27.000 volti care te omoara pe loc

| cezar003 a răspuns:

Jucati-va cu fundul pe dansa sculata

| BuLaNNNeL explică (pentru cezar003):

Pff, bine ca ai zis ca am si un tv care se aprinde in vreo 5 minute de la comanda mea. Voiam să umblu si pe la ala intr-o zi mai liberă, dar dracu mai umbla acum ca mi-ai zis. Cu, curentul am mai avut altercatii rolling on the floor, când eram mic m-am curentat la bradul de crăciun. Am vrut sa-l bag in priza, dar n-avea stecher doar cele 2 fire, 1 firicel de sârmă dintr-un fir (sau cum s-o numi in termeni specifici) mi-a rămas agățat de deget si cand le-am băgat în priza mi-a zguduit mana din umăr cu totul de m-a aruncat in fund. Ti-am spus asta fiindca sunt curios ce s-a întâmplat acolo si de ce n-am murit sau era posibil sa mor? Mersi.

| cezar003 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Fii atent, daca il bagi in priza si primeste curent dar nu da semne.este tubul cinescopic(ecranul) sa nu te impinga pacatul sa pui gheara la traf ca ne vedem in iad.Mai bine aduna bani si ia-ti alt televizor

| cezar003 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ala de 220v a fost la brad dar sa vezi cum se comporta traful care baga curent in tubul cinescopic, deci fragmente a cate 27000 volti daca nimeresti un condensator, esti mort pe loc