| AlinAvram a întrebat:

Salut, mi-am achizionat un calculator cu o sursa de 450 watt, cum pot sa aflu consumul de curent pe luna?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Poti aproxima, daca nu vrei sa dai banii pe prize inteligente (preturile incep pe la 70 lei, si pot ajunge la mult mai mult).

Te joci o ora, si in timpul asta scoti toate aparatele electrice din locuinta din priza.
Faci citirea la inceput si la final, apoi, daca stii pretul pe kW/h... stabilesti cate ore ai de gand sa te joci in fiecare zi,... sau faci calculul la final de zi.

Poti repeta la fel, pentru idle, daca vrei sa vezi cat consuma cand stai pe Facebook.

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Trebuie sa-l masori cu orice priza/aparat de genul "priza inteligenta" http://bit.ly/2tvH4OX sa poti afla cat consuma instant. Consumul va fi diferit in functie de diversi factori.

| Panamax a răspuns:

Cei 450 inseamna putere maxima.
Computerul tau poate sa utilizeze 300.
Apoi de unde sa stim de cate ori il aprinzi si cat timp stai la computer?

| Saveluc a răspuns:

Slaba șanse sa aflii cât consuma pe luna pentru ca nu ești un aparat programat sa pârlească și sa se oprească zilnic. poți cumpara o priza programabile cu afisaj care îți arată cât consuma aparatul respectiv. dar trebuie mai întâi sa setezi suma de plata pe kw/h și îți înmulțește cu câte ore pe zi

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Saveluc):

Aparat "programat sa pârlească și sa se oprească zilnic", adica ai un aparat de parlit porcul si dupa ce termina se opreste zilnic? sau ce?

"priza programabile"... esti cumva pe google translate?

| Saveluc a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

In momentul scrierii tastatura mi-a înlocuit unumite cuvinte cu alte cuvinte. eu am scris "pornit" dar tastatura al telefonului mi-a dat "parlit" ar fi foarte bine sa nu o faci pe prostu. a propo dacă stiai de priza programabile ar fi trebuit sa te gandesti de doua ori înainte de apune o întrebare inutila. adică cât consuma pe luna. adică nu ai cum sa aflii așa ceva.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Saveluc):

Cine zice ala este ca magarul din poveste
1. ai auto-corectarea automata care e o tampenie, orice telefon/calculator ai avea, INTOTDEAUNA E O TAMPENIE, eu chiar am injurat Samsung si Google pentru ca telefonul meu avea setarea asta in doua locuri, odata in Android (google) si odata in Samsung keyboard, mai bine activezi "predictive words" si apesi tu pe cuvant daca il vrei activ
2. CINE ZICE ALA ESTE... INCOERENT
ma confunzi cu cine a pus intrebarea, NU EU AM FOST ALA, deci cred ca ai nevoie de mult mai multa apa pe rumegusul dintre urechi

| andreiminion a răspuns:

450 e puterea maxima
Noi nu avem de unde sa stim cat sai la calculator, de cate ori il aprinzi.

| ionutmihai2002 a răspuns:

10-20 de lei la factura in plus, acum depinde si cat stai ca s-ar putea sa fie ori mai putin ori mai mult