| Anonymus12321321 a întrebat:

Salut.
Mi-am ales niste componente pentru noul meu pc nu vreau sa fie performant doar sa mearga cateva jocuri.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2792082/
1: Am ales bine adica se potrivesc toate?
2: vreau un cooler pentru placa de baza
3: Am o sursa de 450W este buna?
Dau funda.
P.s Procesorul este acesta G4560.
No hate vreau pc decent.

Răspuns Câştigător
| BlaDe12345 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2793246/

Procesorul nu l-am pus pentru ca nu aparea in stock si nu mergea, dar este 300, +cat este totalul acum vin 1300(ai spus ca este ok sa depasesc)
Procesorul ala merge bine pe ddr4, eu am G4400, un fel de frate mai mic al lui g4560, dar am ddr3, merge bine, nu e nicio problema, dar din cate am inteles ar merge mai bine pe ddr4 RAM.
Cat despre placa video, aia este GDDR5. pentru jocuri, in materie de placi video nu ma pricep asa bine, sunt o gramada de posibilitati.
Iti recomand sa te mai uiti si tu pe site, vezi ce au, si sa pui si alta intrebare pentru ca aici observ ca numai raspunde nimeni, si mai multe pareri ajuta intotdeauna.

6 răspunsuri:
| BlaDe12345 a răspuns:

Cauta alta placa de baza, procesorul tau are socket 1151, iar placa de baza are 1150 deci nu iti va merge.
Ramii sunt ok, dar placa video este ddr3, pentru joace este mai buna ddr5.
La surse nu ma pricep, eu m-am bagat doar unde am stiut big grin

| Anonymus12321321 explică (pentru BlaDe12345):

Alege-mi tu blaca de baza, video si rami sa se potriveasca pretul sa fie la fel nu-i nimic daca depaseste 100 lei.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru Anonymus12321321):

Http://www.pcgarage.ro/......cket-1151/

Cam scumpe pentru procesorul tau.
Procesorul e cumparat?
Sau trebuie cumparat si el?

| Anonymus12321321 explică (pentru BlaDe12345):

Trebuie cumparat

| BlaDe12345 a răspuns (pentru Anonymus12321321):

Atunci daca vrei acea placa de baza cauta un procesor pentru socketul ei.
http://www.pcgarage.ro/procesoare/filtre/general-socket-1150/
Ai aici procesoare compatibile cu placa ta de baza.
Spune-mi ce buget ai, total, poate te ajut.

| Anonymus12321321 explică (pentru BlaDe12345):

1.200 lei nu conteaza daca depaseste cu 100 lei.
P.s Sursa am, cooler am, Hard Disk.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru Anonymus12321321):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2793246/

Procesorul nu l-am pus pentru ca nu aparea in stock si nu mergea, dar este 300, +cat este totalul acum vin 1300(ai spus ca este ok sa depasesc)
Procesorul ala merge bine pe ddr4, eu am G4400, un fel de frate mai mic al lui g4560, dar am ddr3, merge bine, nu e nicio problema, dar din cate am inteles ar merge mai bine pe ddr4 RAM.
Cat despre placa video, aia este GDDR5. pentru jocuri, in materie de placi video nu ma pricep asa bine, sunt o gramada de posibilitati.
Iti recomand sa te mai uiti si tu pe site, vezi ce au, si sa pui si alta intrebare pentru ca aici observ ca numai raspunde nimeni, si mai multe pareri ajuta intotdeauna.