| KinekT a întrebat:

Salut.Mi-am cmparat astazi un laptop Asus x55vd-sx171d de la domo.Cu procesor Intel pentium dual core 2020m si nVIDIA geforce 610m 1gb.El vine cu freedos dar eu i-am instalat windows 7ultimate.Acum 5 minute am intrat in dxdiag.La general zicea ca are Intel pentium 2020m 2.4 ghz si 4 gb ram dar la display zicea de Intel hd graphics.Aceasta este placa video? Ma gandesc ca poate procesorul are o placa video integrata pe langa cea dedicata. Daca este asa cum pot comuta de pe cea integrata pe cea dedicata?

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai ai o placa integreata pentru consum scazut de energie, si una dedicata(vai de ea la ce e acolo). Schimbul se realzieaza automat. sau poti sa setezi tu ce aplciatie foloseste un anumit gpu din nviida control panel(click dreapta, nVIDIA control panel).

Răspuns utilizator avertizat
| LeMike a răspuns:

Singura problema este ca ai uitat sa instalezi driverele de pa placa video(trebuie sa ai dvd cu ele de la laptop), daca nu ai intrii pe site la nVIDIA, support(sau ceva de genu) si selectezi ce placa video ai si le descarci si le instalezi.
Daca nu te descurci trimite-mi un pm.winking
Sper ca te-am ajutat.