| Giovanni360 a întrebat:

Salut, mi-am construit un PC pentru Graphic Design, Programare și foarte puțin Gaming. Vreau să știu dacă componentele mele sunt compatibile între ele, aștept critici și sugestii de îmbunătățire. Mulțumesc!

CPU - Intel Core i5 7400, Kaby Lake, 3. 00Ghz, 6 MB, Socket 1151

GPU - Asus GeForce GTX 1050 Ti Strix Gaming O4G, 4 GB

RAM - HyperX Fury 8 GB (2x4), DDR4, 2666Mhz, CL 15, 1.2V

MOBO - Asus Prime B250M-Plus, Socket 1151, M-ATX

PSU - Seasonic M12II-520 Evo Edition Bronze, 520 W, PFC Active

Cooler - Be Quiet! Pure Rock, 1500rpm

Case - SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black, ATX, Middle Tower

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Salut. Ca si configuratie e ok, adica sunt compatibile, iti tine si sursa si tot. Vad ca nu ai stocare, ai tu hdd sau ssd sau ai uitat sa mentionezi? Ce monitor ai si in ce programe vrei sa rulezi Grafic Design? 8gb ram sunt ok, dar ca idee sunt "putini" pentru randarea anumitor video. Din cate am facut caluclele, la niste preturi "normale" tu ai in buget cam in jur de 4.000 ron corect? Nu vrei sa tragi spre o varianta de amd daca e posibil, deoarece ai preturi mai scazute la amd? Poate ramai si cu buget daca esti limitat pe buget sau alte chestii. Da-mi mesaj si iti personalizam configuratia.

| Salontanul a răspuns (pentru CM7YRE):

Pai cum sa-i faci oferta personalizata cand n-ai vazut ca memoria nu este suportabila de catre placa de baza?

| CM7YRE a răspuns (pentru Salontanul):

Din cauza limitărilor impuse de chipset-ul Intel®, frecvenţa de 2400MHz pentru modulele de memorie DDR4 este suportată numai de procesoarele Intel® din Generaţia a 7-a. Modulele de memorie cu frecvenţe mai mari vor funcţiona la o rată de transfer de cel mult DDR4 2400 Mhz
https://www.asus.com/ro/Motherboards/PRIME-B250M-PLUS/specifications/
Crezi ca arunc cu "tampenii" si nu ma documentez?

| Salontanul a răspuns (pentru CM7YRE):

Da! ai dreptate! N-am fost atent!

| CM7YRE a răspuns (pentru Salontanul):

Nu e nicio problema. Chiar ma bucur ca ai atras atentia asupra aspectului, persoana a cerut critici si imbunatatiri. Nici eu nu am mentionat criteriul acesta, deci e ceva in plus!

| Giovanni360 explică (pentru CM7YRE):

Între timp mi-am schimbat procesorul cu i5 6600k, 3.5 GHz, Skylake și memoriile cu 8gb ram ddr4 (2x4) 2400 MHz. Am un SSD de 480 GB de la SanDisk Plus. Monitorul pe care îl vreau este AOC IPS Porsche Design 23.8", 1920x1080. Eu folosesc Adobe XD, Adobe Illustrstor și Adobe Photoshop + câteva editoare de text pentru programare. Sistemul va fi zgomotos?

| CM7YRE a răspuns (pentru Giovanni360):

"aceleasi performante" bazate pe specificatii, singurele avantaje ce le ai la i5 e frecventa mai mare, poate pretul mai mic si faptul ca e unlocked sa poti sa-i dai overclock.
** Din cauza limitărilor impuse de chipset-ul Intel®, modulele de memorie DDR4 cu frecvenţă de 2133MHz sau mai mult vor funcţiona împreună cu procesoarele Intel® din Generaţia a 6-a la o rată de transfer de cel mult DDR4 2133 Mhz
De ce nu tragi spre ceva gen AMD http://bit.ly/2CN0Tqf? O sa ai procesor de generatie mai noua, ai performante ceva mai bune ca 6600k si ramii pe frecventa mai ridicata, plus 1060 6 gb. Daca il faci pe componente probabil iesi si putin mai bine de 2400g, mai ales ca editezi, si cel mai sigur poti intra in ideea de 16 gb ram. La 550 ron ai putea sa optezi pentru Monitor LED LG Gaming 24MK430H 23.8 inch 5 mersi Black FreeSync 75Hz http://bit.ly/2QlSZrp cu avantaj pe 75hz cu aceleasi specificatii "pe-acolo", doar cu 1ms mai mult. Defineste "zgomotos". O sa ai cel mai probabil in ideea de 30-40-50 db maximum in functie de cat "turezi" ventilatoarele.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Memoria nu este suportata de aceasta placa de baza. Suporta doar frecventele de 2400/2133 Mhz. TIn acest caz degeaba pui de 2666 Mhz ca va lucra tot la frecventa de 2400 Mhz.