| Edi12679 a întrebat:

Salut! Mi-am cumpărat astazi un laptop, mai exact un Acer Nitro 5 (i5 10th, 1660ti 6gb, 8gb ram in fine nu stiu modelul dar daca este nevoie il pot spune). Problema este ca se cam încălzește (38 - 40 grade in idle) nu este asta tocmai o problemă asa mare dar problema e ca, coolerul de la laptop funcționează NON STOP si face si multă gălăgie nu pot sa ma uit la filme la el la nimic. I-am dat toate updaturile la windows (la zi), la bios la tot si nu stiu ce sa mai fac (am făcut toate astea pentru ca am văzut pe google că s-ar putea sa ma ajute). Daca știți cum as putea rezolva problema va rog frumos sa ma ajutati. Dau funda!

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ai ce face! Este in garantie? Daca da, trebuie trimis in service. Daca l-ai cumparat online ai dreptul sa-l schimbi in 14 zile. Daca nu este in garantie tot in service dar pe banii tai.

| Simpatic a răspuns:

Eu recomand sa cumperi un stand cooler de racire pentru laptop, dar ceva scump si bun, nu o ieftineala de 50 de lei, o sa ajute sa mai scada din grade si in plus ajuta la cresterea vietii componentelor laptopului.
Nu stiu ce sa zic ca nu-s mare priceput in ale laptopurilor dar nu e normal ca coolerul sa functioneze atata timp cat laptopul este pornit? iar cele 38-40 de grade cu ce soft le-ai masurat si unde sunt localizate? La HDD e ceva perfect valabil de exemplu
Poate asa sunt aceste ACER, mie nu-mi inspira incredere aceasta marca chiar daca multi ma vor contrazice, dar eu prefer gamele de varf de la ASUS (ROG), HP (omen) si Lenovo

| AlinTanase a răspuns (pentru Simpatic):

Și Sfântul Alienware, preferatul meu. Acela mi se pare top la design și performanța dar și ober price. Calitatea sa conteze!

| AlinTanase a răspuns (pentru AlinTanase):

Over priced, scuzați greșelile gramaticale, am o tastatura externă nouă la laptopul meu și softul de graminer mă ajută doar cu diacriticele

| Simpatic a răspuns (pentru AlinTanase):

Da Alienware e tare, am avut un model in trecut dar luat SH chiar daca am o situatie buna nu imi permit sa dau atat pe un laptop.
Au niste preturi...mama mama.
Desi consider totusi ca daca vrei gaming iti configurezi un PC peformant si ajungi la jumatate din pretul unui Alienware performant.
Dar asta nu inseamna ca nu sunt laptopuri de mare performanta si finete.

| AlinTanase a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am un Alienware cumpărat nou nouț acum jumătate de an, este top, un PC foarte bun ar fi ieșit top la cat am dat pe acest laptop dar prefer laptopul pentru ca este foarte portabil, mai am și un PC cu i5-9300h și GTX 1650. Acesta sună ca o camera de miner bitcoin, am schimbat și pasta termoconductoare dar degeaba așa că prefer laptopul că are un cooler și fânurile plăcii video, nu poate face gălăgie prea mare

| anonimg a răspuns:

Acer este o firma bună; dar orice fabrica mai scoate și câte un rebut.
Era mai bună o tabletă sau orice altceva ce nu putea face zgomot.
Ventilatorul se învârte mai tare cu cât temperatura este mai mare; și cu cât se învârte mai tare cu atât face zgomot mai mare.
Sfatul meu este să schimbi produsul.
Eu am 5 ventilatoare în total într-o unitate, și nu fac zgomot deranjant nici seara când este liniște.
Ai dreptul să îți iei banii înapoi pe el; poți să apelezi la OPC dacă magazinul refuză.

| AlinTanase a răspuns:

La vechiul meu laptop un Lenovo ideapad l340-14 IRH Mi se întâmpla la fel dar dacă tu îl folosești pentru filme etc te duci la power plan și dai pe power sacre și dacă procesorul are propria placa video adică cea integrata laptopul tau va funcționa pe acea placa video. Deci sunetul este in special făcut de placa video dedicată.

| Ionut123987 a răspuns:

Încearcă sa nu stai în pat, sa nu-l pui direct pe pătură sau perna, etc pentru ca el nu mai poate sa treacă aer si coolerul se forțează si poate sa fie și asta un motiv... Habar n-am