| Iustin_Maxim_1996 a întrebat:

Mi-am cumparat de curand niste placute de ram, una de 2gb si una de 1gb.Eu inainte sa le cumpar credeam ca placutele de rami tin de memoria de stocare pentru pc ca gen inainte instalam 2 jocuri si nu mai aveam loc de altceva.Acum ca am cumparat placutele astea o sa am mai multa spatiu de stocare?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Memoria RAM n-are nicio treabă cu memoria ROM(memoria de stocare nevolatilă).
Memoria RAM (Random acces memory) este o memorie cu acces aleator(memorie care se șterge după închiderea calculatorului). Dacă adaugi mai mult RAM în PC, crești performanța (multi Task), rulezi mai repede aplicațiile.
Spațiul de stocare ține de hard-disk. Tu ai nevoie de mai mult spațiu de stocare, adică de un nou hard-disk.