| vlader93 a întrebat:

Mi'am cumparat de curand un Asus x52jc cu placa video nvidia geforce 310m. Faza este ca Laptopul imi citeste placa ca fiind intel hd graphics! de ce oare? am instalat toate driverele.

3 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Si n-aveai de gand sa ne spui si ce procesor ai?
Probabil este cipul grafic integrat intr-un procesor din familia Core i: i3, i5, i7
In ziua de azi laptop-urile mai noi pot comuta intre cipul grafic integrat in procesor si placa video dedicata. De obicei se comuta automat pe placa Intel cand se doreste maximizarea duratei de folosire pe baterie. Poti apasa taste speciale pentru a comuta intre integrat si dedicat sau poate dispui de Nvidia Optimus, si dintr-un click sau 2 laptop-ul comuta imediat pe placa dedicata sau integrata.

| ITistii a răspuns:

E o chestie mai ciudata. Acest tip de laptop are oarecum in componenta doua chip-uri grafice... si anume un Intel HD si acest nVIDIA 310. Ar trebui instalat driverul aferent modelului si sistemului de operare direct de la Nvidia, urmand ca sistemul sa gestioneze cele doua placi video in functie de necesitati.

| Cosmin_Mirel_1989 a răspuns:

Si eu am acelasi tip de laptop si am aceeasi problema.Tu ai reusit sa rezolvi?