| MiiKeeY a întrebat:

Mi-am cumparat o placa video AMD Radeon HD 7770 1Gb(Diamond Multimedia, diamond edition). Am instalat'o in calculator, am instalat toate driverele, si totul este bine, dar cand vreau sa intru intr-un joc mai solicitant de get Skyrim pe Ultra, se porneste, se incarca, si totul merge perfect(60FPS), si dupa vreo 2-5 secunde de joc totul se blocheaza, cateodata mai imi pare si un popup in care scrie "Display Driver has stopped working and it recovered"(sau ceva de genu) tot ce pot face este sa opresc jocul din TaskManager. Am observat si ca cu cat scad grafica jocului, cu atata nu mai are tendinta sa se blocheze. Placa video are PCI-E 3.0 iar placa mea de baza are 2.0 dar m-am informat si multa lume foloseste placi cu 3.0 in sloturi de 2.0 fara nici o problema, o alta chestie este ca placa are nevoie minim de o sursa de 450W a mea are 485W, iar daca setez placa din Overclock pe performanta maxima(adica FAN speed pe max, si totul pe maxim) daca intru in joc nici nu imi parare nimic numai niste dugi pe ecran stau asa ceva timp si apoi dispar, dupa care normal ca opresc jocul si pun setarile inapoi pe standard.

Va rog foarte mult sa ma ajutati, sa imi spuneti cam ce ar trebui sa fac.

Aici este configuratia pe care o am la momentul de fata:

Motherboard: ASUS M5A78LM

CPU: AMD SIX Core 6x3. 9Ghz Turbo

4Gb DDR3-1600 Kingston(RAM)

Harddisk: Western Digital 500Gb SATA3

Video card: AMD Radeon HD 7770 1Gb GDDR5, PCI-E 3.0 (Diamond edition, Diamond Multimedia)

DVDRW

Sound: 7.1 HD Surround

Power Supply: 485Watts

Va rog ajutor!

Merci!

12 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Zi-mi numele sursei. Daca ai o sursa gen Recon, Delux sau alta firma de pocnitoare trebuie schimbata.

| MiiKeeY explică (pentru Intruder19):

HEC HP485DR Orion Power Supply - 485W, Dual 80mm Fans, Dual +12V Rails

| suffarstar a răspuns:

Salut! Dungile apar de la slaba racire.Iti recomand sa nu mai faci overclock. Instaleaza driverul original de la ATI si daca nu merge instaleaza un catalyst driver.Asa am patit si eu cu o placa ATI si am instalat un win cu driver automat. POti incerca un driver pack.Mai este o chestie daca nici asa nu merge baga Microsoft net framework 3.5. Bafta!

| Seby90 a răspuns:

Stop, inchide overclockul. Ala nu se face random, nu duci toate sliderele catre dreapta.
O poti arde si nici garantie nu mai primesti. Placa ta este instabila. Scoate overclocking! Iti ajunge si fara.

Du-te scoate cacatu ala, daca nu poti reinstaleaza driverul. (Ia-ti ultimul driver de pe site). Artefactele iti apar cand faci overclock ca un dobitoc fara sa stii ce.

S-ar putea sa nu iti poata da sursa destul curent, da si eu am tot de 450 si merge totul ok, problema e ca se incalzeste si ma astept in timp sa cedeze, sper doar sa nu ia alte piese dupa ea.

| Seby90 a răspuns:

Mai, problema ta este in overclock, opreste prostia aia sau arzi placa video.

Dungile de pe ecran sunt rezultatul unui overclock prost facut (gen l-am dat in dreapta la preformante maxim) si palca mea video duce pana la 1200 mhz, asta nu inseamna ca o tin acolo, e stabila undeva la maxim 1020. Trebuie incercat si observat daca este stabila. Opreste overclockingul (stiu ca la amd il opresti mai greu, dar fa mai simplu, da toate sliderele in stanga si mai bine ai underclokc care te ajuta in cazul in care sursa suge prea mult curent din pc).
Next, asigura-te ca nu ai praf in slotul placii video, un alt motiv pentru care iti apar artefacte.

Last but not least, verifica daca ai alimentat corect placa video, si daca sursa chiar duce in total 485w. Stiu ca amd / ati sunt mai infometate.

| taken a răspuns:

De obicei daca nu duce sursa se arde.Vezi aici daca sursa ta este suficient de puternica :
http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp.
Daca nu stii cum trebuie sa scrii acolo vezi aici :http://www.videotutorial.ro/? p=5652

| Nickname1890 a răspuns:

Lasa overclockingul la setarile Default.

Baga-ti in calculator realtemp si verifica temperaturile la care ajunge in timpul jocului. Daca sare de 90 de grade e posibil sa dea acea eroare "display stopped working"

Iar dupa ce faci tot ce am scris mai sus si totul este in regula dar da in continuare eroare ai 2 variante:

Duci PC-ul la un centru de calculatoare pentru diagnosticare (platesti vreo 39 de lei la PCGARAGE daca esti din Bucuresti) si in 2 zile iti spune exact de unde este problema si cum se poate rezolva.

Sau incerci sa-ti iei o sursa mai puternica.

Eu sugerez prima varianta este cea mai sigura.

| MiiKeeY explică (pentru Nickname1890):

Oke, m-am documentat cum se face un overclock, si mi-am dat seama ce tampenii am facut inainte.
Oricum, am luat ultimele drivere pentru placa (12.11 beta) si am ajustat overclock-ul si totul merge bine, sunt foarte multumit de placa si o recomand.
Vreu sa v-a multumesc tuturor pentru timpul acordat, si sa v-a urez sarbatori fericite.

| Nickname1890 a răspuns (pentru MiiKeeY):

Pai ai grija pe viitor ca poti sa o arzi si nu mai primesti nici garantie. Inseamna ca de la overclock era problema, la frecventele setate era instabila.

| suntperfect a răspuns:

Nu pot sa iti spun exact ce ar fi, dar ar putea fi ceva de la monitor!
Apropo super tare pc, de curiozitate cat ai dat pe el?

| MiiKeeY explică (pentru suntperfect):

Am dat 365$+179$(placa video)= 544$ pentru ca stau in Canada, in ron ar veni vre'o 1600-1700 ron, probabil happy

| n4m3 a răspuns:

Salut miikeey te rog zi-mi si mie cum ai rezolvat problema ...si eu am aceeasi problema care ai avut-o tu! Display Driver has stopped working and it recovered