| InrebariMAaaa a întrebat:

Mi-am cumpărat o placa video care are doar hdmi si dvi si am realizat ca monitorul meu are doar vga.Mi-am pus un tv si l-am conectat la pc cu hdmi si se vede urat + ca are delay mouse-ul si nu stiu daca e monitorul de vina/Hdmi-ul

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Toate televizoarele au hdmi; dar ele nu pot înlocui funcția sau calitatea unui monitor. Dacă era monitor-tv, atunci ar fi mers fără probleme pentru că avea și funcția de monitor.
Hdmi-ul de la un TV se folosește în general pentru jocurile de pe console, pentru că trebuie să păstrezi o distanță de cel puțin 1-1, 5 metri.

Iar ca să rezolvi problema cu care te confrunți, trebuie să intri în driverul (programul) plăcii video și să adaptezi rezoluția plăcii video la rezoluția televizorului, pentru că nu se poate face automat, ci doar manual.
După aceea setezi și mouse-ul din windows: apeși butonul "start/windows", scrii "mouse" și deschizi fereastra de unde poți face setările mouse-ului.
După ce ai rezolvat problema -daca va merge- să nu te plângi de dureri de ochi din pricina că ești prea aproape, și că nu poți sta prea departe de el.
Monitorul este făcut să stai aproape de el ca să poți citi și observa toate caracterele afișate fără să te doară ochii.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste o mufa adaptoare la iesirea DVI la VGA. Costa pana la 10 lei.
Pe televizor totul este mai mare, inclusiv punctele imaginii. Incearca sa maresti rezolutia (daca televizorul permite) sau uite-te de la distanta mai mare.
Raspunsul mouse-lui se poate regla in Control Panel - Mouse.

| anonimg a răspuns:

La monitor îți trebuie un cablu ca acesta:
https://m.emag.ro/......DV8G50BBM/
Mufa hdmi(tata) o introduci în placa video de la pc, iar mufa vga(tata) o introduci în monitor.
Dacă te descurci și cu sunetul care vine pe același cablu este ok; dacă nu, poți avea sunet direct din placa audio din pc.

PS: Mufa "tata" are pini, iar mufa "mama" are găuri.
Deci dacă sunt găuri în placa video hdmi din pc și în cea din monitor, atunci îți trebuie un cablu care are pini la ambele capete; dar trebuie să aibă plecare din hdmi către vga, și nu invers. Cablul de mai sus respectă toate cerințele și merge NUMAI la monitor. La tv nu este merge pentru că nu ai mufă vga la televizor.

| 4ndr33y a răspuns:

Iti trebuie un adaptor activ HDMI la VGA care transforma semnalul digital in analogic.
In functie de DVIul pe care il ai pe placa video (DVI-I DVI-D vezi google) poti sa gasesti cablu adaptor care e mai ieftin decat adaptorul activ HDMI->VGA.