| RaduZ20 a întrebat:

Salut, mi-am cumparat o placa video ce are porturi doar hdmi si DVI, iar la monitor am doar vga si nu le pot conecta intre ele, apoi am cumparat un adaptor HDMI-VGA si tot nu merge, imi puteti spune care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

WOW, o groaza de raspunsuri pe langa, NLS s-a apropiat dar nu a pus punctul pe i

ai o placa video NOUA, cu dvi/hdmi 2 sau mai nou
NUMAI dvi/hdmi (prima versiune) aveau si semnal analogic, care putea fi scos in convertorul ala de la dvi la vga

din pacate ai 3 solutii:
1. schimbi monitorul
2. schimbi placa video (daca tot e noua... si ai drept de retur) si iti iei una cu iesire vga
3. cauti un convertor activ, din pacate NU am auzit de asa ceva, dar presupun ca poate fi, v-a costa destul de scump si cum face conversia de la digital la analogic, s-ar putea sa aiba lag cum adica lag, adica apesi pe fire in Counter Strike si incepe sa traga dupa jumatate de secunda, moment in care esti deja mort DE MULT!

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ți a spus Bula parca ieri ce ai nevoie.
Un convertor, nu un adaptor, căci HDMI transmite semnal digital, iar VGA analog.

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Este stricat adaptorul. Normal nu trebuie dar vezi, poate trebuie alimentat la USB acel adaptor.
Un adaptor HDMI (digital) - VGA (analog) nu are nevoie de alimentare separată, primește destul curent pe portul HDMI.
Despre ce placă video și despre ce monitor este vorba? Modelele exacte ale lor.

| RaduZ20 explică (pentru SilviaDulcik):

Placa video Geforce GT 1030 2GB msi aero itx si monitor LG Electronics 1366x768 (unul mai vechi)

| SilviaDulcik a răspuns (pentru RaduZ20):

Nu ai spus modelul la monitor, mă gândesc că poate ar fi avut și eu DVI-D, pe lângă VGA. Poate nu au intrat conectorii cum trebuie. Asigură-te că toate sunt înfipte bine. Dacă nici după nu vrea, însemnă că este stricat adaptorul.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru RaduZ20):

Ce adaptor ai? Poți să ne spui modelul? Un link, poate.

| RaduZ20 explică (pentru SilviaDulcik):

Este un adaptor alb "Sandberg"