| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,mi-am cumparat recent o baterie externa.Este normal sa se incalzeasca in momentul in care imi incarc telefonul?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Este normal. Dar nu să frigă. Calduta.

| LinxCont a răspuns:

Batteria externa are in ea unul sau mai multe acumulatoare (3.7V), un circuit de incarcare si un circuit ridicator de tensiune de la 3.7V la 5V cat e necesar pentru incarcare. Acel circuit ridicator de tensiune se porneste automat cand conectam un telefon si e posibil sa se incalzeasca. La bateria pe care o am eu, acel circuit se incalzeste destul de tare, la peste 60 grade, dar pana acum a tinut. Daca ar fi de o calitate mai buna, s-ar incalzi mai putin. Daca se incalzeste exagerat de tare, sigur va ceda. Eu am facut si cateva gauri de aerisire in zona circuitelor (bateria externa nu avea nici o gaura de aerisire si toata caldura s-ar fi acumulat in interior).

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Depinde cat de "petarda" e. Am ajuns la concluzia ca o baterie externa buna costa cateva sute de lei si sa aiba peste 10000mah. Ca sa iti raspund la intrebate: se incalzeste usor bateria. Daca ti se incalzeste foarte tare nu prea e bine. Mie mi s-a topit mufa de incarcare la bateria externa si a scos fum.

Deci, e normal a se incalzeasca putin de tot

| OmulGnom33 a răspuns:

Bateria se incalzeste si din cauza ca umbli mult pe telefon asa imi facea si mie cand stateam mult pe telefon