| comans858 a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop ASUS A541N si a venit preinstalat cu SO Endless. Am incercat sa schimb sistemul de operare cu un windows, dar nu imi vedea DVD-ul. Am umblat prin BIOS, necunoscand interfata si am intrat intr-o fereastra neagra, unde scrie : "Booting a command list". Problema e ca s-a blocat laptop-ul si nu merge nicio tasta, absolut nimic. Nu stiu ce sa fac. Idei?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scrii Exit si dai enter.
Opresti laptopul, scoti din priza si bateria, iar dupa cel putin 5 minute pui bateria inapoi, cuplezi la curent si ii dai drumul. Va trebui sa functioneze din nou.

Ceea ce priveste DVD-ul, daca are asemenea unitate montata si nu-l vede sistemul, atunci du-l inapoi in garantie!

Răspuns utilizator avertizat
| raducatalin22 a răspuns:

Incearca cu un windows pe stick, e mai ok pentru laptop-uri!

| Birsan_Alexandru_1980 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema. ai reusit sa faci ceva? nici la mine nu vede dvd-ul si porturile de la usb imi apar inactive.

| Petrache_Bogdan_1972 a răspuns (pentru Birsan_Alexandru_1980):

La fel nici la mine nu vede dvd sau usb

| Birsan_Alexandru_1980 a răspuns:

Am rezolvat eu. cand am bagat dvd-ul cu windows 10 am putut sa aleg in bios dvd-rom

| Candrea_Eusebyu_1995 a răspuns (pentru Birsan_Alexandru_1980):

Salut! Cu ai rezolva problema mai exact?

| Birsan_Alexandru_1980 a răspuns (pentru Candrea_Eusebyu_1995):

Din cate am observat nu vede alt windows decat win10. Am facut un dvd cu win 10 si am putut vedea dvd-ul in bios.

| Malos_Roland-lolo_1995 a răspuns:

Este cel mai de **** laptop, un vecin a cumparat, fara dvd rom, nu am reusit nici pe dracu sa pun windows de pe stick, pana la urma am dezmembrat laptopul fara sa se vada si am scos hdd ul, am instalat windowsul cu ajutorul pc ului pe hdd! Montez inapoi laptopul si ce se intampla nu vede handicapatul de laptop ce ii pe hdd! Hdd ul il vede da windowsul nu, toate setarile din bios l-am incercat nimic! Pana la urma l-a dus inapoi la magazin si la schimbat cu alt model!

| Moraru_Alexandru_1994 a răspuns:

Salut deci ca sa recunoasca stickul trebuie sa faceti boot cu rufus dar schimbati la optiuni partition scheme and target system type (GPT FOR UEFI) Si sigur o sa mearga

| Malos_Roland-lolo_1995 a răspuns (pentru Moraru_Alexandru_1994):

Sau poate nu! Din nefericire am incercat si asta, toata ziua am stricato pe un laptop modelul acesta, is stricate din fabrica! L-a si schimbat inapoi la magazin!

| Rusnac_Radu_1998 a răspuns (pentru Malos_Roland-lolo_1995):

Eu la fel am asa model de laptot, dar eu de pe stik am putut pune windowsul.
Trebuie windows 10 pro

| Burgui_Cristi_1991 a răspuns:

Salut aceas problema am s eu dar nu imi vede dvd-ul zicetim si mie ce versiune de win 10 sa downloadez