| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,mi-am cumparat un laptop cu un procesor i5 6200U care are placa video integrata Intel hd graphics 520.Laptopul mai are si o placa video dedicata, Nvidia Geforce GT 940M 4Gb.As vrea sa stiu de ce laptopul foloseste placa integrata si nu cea dedicata.Placa Video Dedicata se va activa atunci cand voi juca un joc sau voi folosi programe care au nevoie de un procesor grafic mai bun?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pentru ca integrata e foarte performanta de asta. DE ce sa foloseasca dedicata daca nu e cazul?
Utilizarea dedicatei inseamna:
-bateria tine mai putin
-caldura degajata mai multa
-cosum mai mare de energie, si implicit zgomot mai mult de la ventilator
-scurtarea duratei de viata a componentelor(e drept, foarte putin, dar in timp se vede).
El foloseste dedicata doar daca e ceva ce necesita performanta dedicatei. Altfel integrata e foarte buna. Si ai sa iubesti tu integrata aia, ca are tot ce vrei, si e oricum foarte performanta.

| RAY a răspuns:

Corect placa dedicata se activeaza doar cand e jociprograme, daca ai ramane mereu pe aia dedicata ar consuma mai mult, rezolutia ar fi mult mai mica, si sar inclazi mult laptopul

| KillaNoFilla a răspuns:

In bios gasesti ceva gpu sau graphical adapter, video adapter etc si il puni pe dedicated, offboard.