| Justusee34 a întrebat:

Salut.
Mi-am cumparat un laptop dar nu stiu cu bateria, cum sa nu o omor de tot.
Daca o incarc 100% scot acumulatorul din priza si dupa folosesc leptopul pana la ~ 40%(baterie ramasa) dupa il bag din nou la incarcat? Am auzit ca ar fi recomandat.

Are ceva daca folosesc leptopul in perioada incarcari de la 40% la 100%?

19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Iti zic un lucru si daca folosesti bateria intensiv si daca o lasi ca mine in laptop si uiti sa mai mergi ani de zile pe baterie, candva tot se va uza, e ca si in cazul acumulatorului auto, la 5 ani la masina vrei nu vrei s-ar putea trebuiasca sa o schimbi chiar daca tu nu ai uitat niciodata farurile pornite peste noapte, e ciclul ei de viata!
La laptop daca o menajezi ca mine si mergi pe 90% din viata ei pe alimentarea de la priza o sa o schimbi la 3 maxim 4 ani, iar daca o tot incarci si descarci intruna tot vei ajunge la un 2 poate 3 ani, asa ca cum ai da-o tot se va uza, dar nu te speria.
Eu deja mi-am comandat o beterie noua pentru. laptop ca asta avea 4 ani, si cand am vazut ca la noi cer 500 de lei pe modelul asta am gasit pe ebay la 230 de lei aceeasi marie, originala laughing
Cum spuneam bateriile sunt consumabile si cu timpul se uzeaza dar nu trebuie sa te intereseaze asta pe tine, nu iti ingreuna mintea cu chestii nefolositoare ca o fi o pati.

| Justusee34 explică (pentru Simpatic):

Se gasesc Bateri integrate?

| Simpatic a răspuns (pentru Justusee34):

Banuiesc pe da, dar cum le sudezi acolo pe placa de baza sa zicem? raspunsul este oricum da pentru ca la smartphonurile cu baterii integrate se pot schimba acele baterii, dar nu iti face griji bateriile actuale tin multe cicluri incarcare-descarcare ca folosesc celule si polimeri avansati,

| Justusee34 explică (pentru Simpatic):

Cum adica "La laptop daca o menajezi ca mine si mergi pe 90% din viata ei pe alimentarea de la priza o sa o schimbi la 3 maxim 4 ani"?
Explica pls
Eu pana acum l-am incarcat 3ore asa scria pe carte dupa am montat windows si in 3 ore aprox am ramas cu 15% dupa l-am stins si pus la incarcat. (ok sgau instalat driverele +ce am instalt eu+ 1 un joc)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Justusee34):

La cum a scris, ce naiba sa intelegi? Hai sa iti zic eu poveste. Am luat laptop nou, a stat cu bateria in el fara sa il folosesc vreo trei luni, dupa aia nu se mai incarca deloc si pace. Am schimbat-o, laptopul face 10 ani zilele astea, bateria aia o am si acum. Are vreo 8 ani si ceva, mai tine vreo 3-4 minute, dar e mai mult decat suficient pentru socuri de tensiune eventual sa il inchid in caz de pica curentul de tot.

| Simpatic a răspuns (pentru Justusee34):

Adica eu am folosit laptopul cel mai mult pe alimentarea pe priza cu bateria in el evident si foarte rar l-am folosit in vreo excursie doar pe baterie, dar si in plecari gaseam un loc unde sa il bag in priza, acum ai inteles?
Faptul ca bateriile ele insele sunt niste consumabile si la un moment dat necesita schimbare este adevarat, dar conteaza si cum sunt folosite de aceea unele tin 2 ani altele 10 ani...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Laptopurile moderne sunt suficient de inteligente sa nu iti mai bati capul

| sierra1 a răspuns:

"Are ceva daca folosesc leptopul in perioada incarcari de la 40% la 100%?"

nu are nimic, lasă-l cum e, incărcare se face/oprește automat

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai auzit numai timpenii. Uite aici trei reguli de aur:

1. Daca nu folosesti laptopul mai mult de o saptamana, incarca bateria si scoate-o.
2. La maxim doua saptamini fa-i un ciclu de incarcare/descarcare COMPLET - de la full il lasi pe baterie pana mai are 2-3%, dupa care il incarci full din nou.
3. In mod normal, daca il tii la retea si vreun destept vine cu ideea sa scoti bateria in timpul functionarii, trimite-l la mamicuta lui ca l-a facut cam sarac cu duhul. Faptul ca il tii la retea si ai si bateria in el te ajuta ca in caz de socuri/caderi de tensiune sa iti fie protejata munca.

P.S. Daca ai baterie de-aia integrata cum s-au apucat sa faca in ultima vreme, vinde-l cand mai are cateva luni de garantie. Nu merita sa te complici cu asemenea mizerii in perioada post-garantie, ca bateria garantat o sa crape in maxim un an dupa ce se duce garantia...

| Justusee34 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu am sa folosesc leptopul 3-4 ore max 5.
E Ok idea de mai jos?
Daca bateria e incarcata si stau 2-3 ore cu laptop in priza.
Dupa ce il inchid leptopul scot acumulator.
1)Iar a doua zi folosesc bateria fiind deja 100% 4-5 ore max.
2)Dupa a treia zi as putea sa folosesc laptop cu acumulatou in priza pana se incarca... Si dupa repet pasi 1 si 2.
Si incerc idea ta de ciclu la max 2 saptamani sa il scad pana la 2%-3% dupa care il incarc 100%

Bateria e integrata.
Nus ce sa zic Sora mea are leptopul vu bateri integrata de ani min 2 ani si nu i s-a dus pana acum. (Desigur ea il foloseste din ani in paste)

| sierra1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Ai auzit numai timpenii. Uite aici trei reguli de aur...incarca bateria si scoate-o."

char așa Găbiță mamă? Ia scoate tu bateriile la astea, poți?

https://www.emag.ro/......-si-4000/c

| sierra1 a răspuns (pentru Justusee34):

Lasă-l cum e, incărcare se face/oprește automat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Justusee34):

Pai stai breh... daca e integrata cum o scoti? Eu ma refeream la alea cu bateria fara capac, eventual si lipita de placa de baza ca sa stii ca e si mai greu de schimbat decat ar fi altfel.
Merge si ideea ta, oricum cu bateriile si laptopurile e si la noroc. Numai sa nu te joci prea mult pe el, ca multe modele au racirea cel putin indoielnica si o sa iti crape cand ti-e lumea mai draga.
@sierra1: funk off&die. Daca citeai pana la capat...

| sierra1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1 "@sierra1: funk off&die"
Găbiță mamă, cuvântul ăla, se scrie fără N

2 "Merge si ideea ta, oricum cu bateriile si laptopurile e si la noroc"
ți-ai dat și tu seama că ai eșit pe arătură, hait?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

1. Fuk e gresit. tongue
2. Nop. Nu am iesit pe nici o aratura.

| sierra1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Găbiță mamă, voiai să ne emoționezi cu engleza ta?
Vezi că ieși pe arătură și cu asta nu numai cu bateria aia

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

.***. Fix asa ceva.

| sierra1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Foaaaarte tare!

| IurascuAndrei a răspuns:

Mai bine te-ai gandi sa iti iei un racitor pentru el. http://eunsetee.com/QQqW