| usAlexGTX a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop Lenovo Legion Y530. Am cumparat si GTA V dar am observat ca imi merge in lag cu setarile pe minim. Am i5 pana la 4.00 GHZ si un 1050. Base Ghz este de 2.30 dar tot trebuia sa mearga bine si fata Turbo Boost ( Overclock). Am cautat in msconfig sa setez number of procesors la 8 in caz ca nu era la 8, insa cand am intrat am vazut ca nu aveam mai mult de 1 procesor, laptopul scriind in setari ca are 8 procesoare. Va rog ajutati-ma chiar nu stiu ce sa fac.

11 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Laptopul este bun, nu ai mai multe procesoare, alea sunt nuclee.
Verifica daca ai driverele actualizate la zi, e imposibil sa iti mearga in lag. La mine cu gt740m merge lejer pe medium-high la +60 fps uri.
Cred ca tu nu folosesti placa video dedicata, ci pe aia integrata din procesor de la Intel. E normal sa mearga in lag daca folosesti cea integrata.
Instaleaza driverele de la nVIDIA geforce, le gasesti pe site ul oficial, din driver poti seta ce aplicatii sau jocuri sa mearga cu placa video integrata sau dedicata. Setezi pe cea dedicata nVIDIA la gta v. Oricum trebuie sa isi de a seama automat ca e joc si are nevoie de putere. Si sa ai laptopul conectat la priza, altfel placa video dedicata nu merge.
Succes!

| bogdan324 a răspuns:

Lag adica fps-uri mici sau stutter(se inteapa jocul odata la cateva secunde)?

| RAY a răspuns:

Ai NVIDIA GeForce GTX 1050 TI 4GB imposibil sa nu mearga super bine, nu ai instalat driverul video nVIDIA GeForce experience https://www.nvidia.com/ro-ro/geforce/geforce-experience/

| GabiDumitrescu a răspuns:

E un nenorocit de laptop. Daca vrei jocuri, iti faci frumos un desktop. Atit.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

L-ai bagat la incarcat?

| lalaura94 a răspuns:

E o panarama de laptop la banii aia, puteai sa iei ceva asa: https://www.pcgarage.ro/......ite-black/ care are si diagonala mai mare si e si mai performant

Ma rog, problema cu GTA-ul e alta, e un joc care merge pe toate jafurile pe high, nu ai tu instalate driverele sau il pornesti cu placa video integrata.

| usAlexGTX explică:

Da.

| Adrianadiafg a răspuns (pentru usAlexGTX):

Apasa windows+r scrie dxdiag si uitate la procesor si vezi cate CPUs ai

| usAlexGTX explică (pentru Adrianadiafg):

Intel core i5-8300H CPU2. 30GHz

| Adrianadiafg a răspuns (pentru usAlexGTX):

Vezi poate nu ai driverele instalate/actualizate, le poti instala de pe site-ul Lenovo. (In principal cele de la placa video)

| HlpMeMyBro a răspuns:

1. Verifica daca este la incarcat in timp ce te joci.
2.Inchide toate aplicatiile pornite daca ai
3.Adapteazati setarile jocului (ai un laptop ok, dar trebuie sa le modifici daca vrei un fps rate mai bun.
4.Verifica daca ai placa video activata (I sa mai intamplat unui prieten cu un 1050TI sa nu fie activat si ii mergeau jocurile in 22 fps tot cu un i5 gen 8.)
5. In caz ca nu merg toate astea fa ti ecranul jocului mai mic schimband rezolutia
In caz contrar daca nmc nu te a ajutat cel mai probabil ai un virus. Sper ca te am ajutat! Succes!