| xAndro a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop si avea Linux Ubuntu. Cum pot sa fac sa SCAP de el si sa imi pun windows 7? Am incercat sa bootez la restart cu DEL, F8 si ESC, degeaba...nu merge nimic. multumesc anticipat

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce laptop e, ca nu esti in stare sa cauti butonul... Incearca f1, f2 etc. Sistemul de operare actual(ubuntu) nu are nici o treaba ca nu stii tu sa intrii in setup/boot menu.

| xAndro explică:

Nu merge nici un fel de scurtatura...nici 12 si am windows pe Dvd. am reusit sa intru in Bios dar nu mi-a aparut nimic in legatura cu boot

| K0sti a răspuns:

Da fum ca locomotiva stii sa scoti! Vai de viata voastra!
Formateaza si partitioneaza hardul intai, ca are partitie EXT si nu ti-l vede windows-ul, dupa care te apuci si instalezi!

| Jipa95 a răspuns:

Dupa ce vrei sa instalezi sistemul de operare? Stick, sau cd? In general la mai toate laptopurile noi boot faci dupa f12 si iti va aparea o lista in care trebuie sa selectezi dupa ce vrei sa faca boot in cazul tau usb ( stick ) sau dvd-rw ( cd ).
Daca nici asa nu ti-l ia intra in bios la boot iar pe prima optiune de acolo pune dupa ce vrei sa faca boot ( usb sau dvd-rw )

BFt!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti face un Hirens Boot cd, intri de pe el, formatezi hardul, ai mai multe optiuni pentru formatare; restart si instalezi win7 de pe dvd, sa fie in bios first boot ori de pe stick.

| floryn1993 a răspuns:

Introdu stick-ul cu windows, dai restart si apoi intri in bios, la boot meniu, scurtaturi tipice pentru a intra in BIOS:

Delete
F1
F2
F3
F5
F10

| emignon a răspuns:

Salut! Aveti un CD bootabil cu Windows 7, sau cu orice alt Windows?
Daca da, nimic mai simplu:va rog sa-l introduceti in unitatea DVD a leptopului, cu leptopul inchis, apoi sa deschideti leptopul tinand apasat pe F12. Dupa care apasati orice tasta ca sa booteze de pe CD. După acest pas cred ca va descurcati.
Dar ca sa scapati pur si simplu de el,din nefericire intr-un fel a-l inlocui cu un alt tip de Windows e singura solutie viabilă. Il puteti si formata,de pilda sa intrati in My Computer-Hard Disk Driver-Windows,click dreapta si Delete,dar aceasta-i o prostie, deoarece, pe lânga faptul ca n-o sa vi-l stearga tot, riscati sa va compromiteti placa de baza din calculator, prin suprasolicitare la efort se poate arde.