| InstinctPr3ciS a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop ( Windows 7), are memoria 1TB
[Capacitate HDD (TB): 1], si am observat ca are decat o singura partitie aceea find C, ia-am zis celui de la magazin si a spus ce asa vin mereu din fabrica, si ca trebuie sa modific eu si sa mai creez o partitie...
Problema este ca eu nu stiu cum si nici nu stiu cu ce program!
Ajutati-ma si pe mine sa rezolv aceasta problema!
Ms!

16 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Uite aici cum faci o noua partitie in windows 7
http://www.trucuriwindows.net/......n-windows/
Succes!

| Wehrmacht a răspuns:

Nu e stricat. Avea deja instalat windows-ul cand l-ai cumparat da? Atunci asa a fost instalat numai cu partitia C.Trebuie sa reinstalezi windows-ul si sa faci ce partitii vrei tu cand il instalezi. Daca l-ai instalat tu sau altcineva si are numai partitia C ai uitat sa faci si altele sau persoana care ti l-a instalat a lasat numai C-ul.

| relian a răspuns:

Ce vorbesti tu este dardul nu memoria. Daca ai avea o memorie de 1T wow, bine ca nici nai avea ce sa faci cu ea.Asta inseamna 1000 de GB de memorie.Nici nu stiou daca exista asa ceva pe piata la vinzare.Dar sa revenim la hardul tau ca despre asta este vorba.Nu mai ai ce face decit sa formatezi si sa faci din nou partitii cite vrei.Dar chestia asta cu partitiile este asa un moft.Inainte chiar cei care asamblau calculatoare faceau asa 2 sau 3 partiti unde intr-o partitie iti punea sistemul de operare si restul era pentru lucru.Dar din ce am vazut acum au renuntat la chestia asta.Si nu cred ca e rau sa ai doar o singura partitie.In ce ma priveste eu dintotdeauna asa lasam doar o singura partitie.Si e mai simplu mai bine zic eu si probabil asa zici si cei care se pricep pentru ca de aia au lasat doar una.Nu vorbesc doar de Romania ci si in state tot asa vin acum calculatoarele doar cu o partitie.Dar sa faci cite partitii doresti tu trebuie sa reinstalezi windowsul. Daca ai un CD cu windows formateaza si cind ajungi acolo la partitii faci cite doresti. Daca te pricepi, iar daca nu cheama un cunoscut care stie.Nu stiu daca se mai poate face partitii dupa ce ai instalat windowsul.Dar mai intreaba poate cine stie.Dar eu iti recomand sa lasi asa ca nu vad care ar fi problema.

| Seby90 a răspuns (pentru relian):

Pai ai gresit intr-u totul.
Si "hardul" asa cum il numesti tu tot o memorie este de fapt, la fel si stickul, tot o memorie, la fel sunt si solid stateurile tot o memorie, la fel e si memorie din router care contine fimrware, are si ea o memorie!

Revenind la problemele tale, spune-mi, ai windows 7? Daca ai windows 7 poti crea inca o partitie cu un utilitar, dar nu ti-as sugera, daca ai windows xp, ii dai format, si trebuie atunci in meniul care iti apare la instalare, sa alegi sa stergi partitia actuala, iar dupa e simplu practic, creezi 2 partitii noi.
Eu sincer, am 1 singura, mai usor asa.

Daca ai xp, ar mai fi o idee, ia de pe net partition magic, dar daca nu e folosit cum trebuie, iti va da wipe la hard-disk, si va sterge toate datele.

| relian a răspuns (pentru Seby90):

Am gresit totul adica ce? Si ai venit tu sa ma luminezi probabil.Cred ca tu gresesti.Hardul nu este o memorie daca e sa vorbim de memorii.Astea sint doar nume daca e sa le luam asa si i-au dat numele de hard tocmai ca e diferit de o memorie care are numele memorie.Asta daca nu stiai.O memorie care se numeste memorie are doar memorie volatile si de aia au numito asa, pe cind un hard are memorie nevolatila adica permanenta dar care se poate sterge si de aia lau numit hard.Nu vad de ce imi raspunzi mie ca nu eu am p; us intrebarea.Eu am spus clar poate nu stiu eu si or mai fi si alte metode de a face parititii, deci nu i-am zis omului da doar asa se face sa formatezi.Si SS sint unitati de stocare ca si hardurile si nicidecum unitati de memorie.Citeste o carte tehnica si dupa spui ca e asa cum zici tu.Deci eu nu am gresit nimic baiatul ala care a intrebat vorbea despre hard adica de unitatea de stocare nicidecum de unitatea de memorie care este volatile.Pe o memorie nu ai ce stoca. Daca tu faci asa ceva inseamna ca esti tare de tot.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Se mai pot face partiti dar risti sa strici win si sa dai in alte probleme asa ca mai bine reinstaleaza win si fa tu 2 sau mai multe partiti

| Seby90 a răspuns:

Aurelian, iti sugerez sa te lasi de a da raspunsuri inutile.
Esti pe langa subiect, te ataci si scrii wall of text in consecinta. Ti-as sugera, in cazul in care gresesti ( ca acum de altfel ) sa admiti, in sinea ta si sa mergi mai departe, nu sa iti argumentezi raspunsurile cu o fraza banala, fara nici o logica.
Nu castigi nimic daca ai dreptate pe internet, si mai grav, nu primesti nimic daca incerci sa ai dreptate disperat cand de fapt esti pe langa subiect.
Las-o asa.
PS: N solutii de partitionare dupa creearea unui windows, inclusiv fara a fi nevoie de programe third party.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit ca laptopul nu are nici o problema uite aici un tutorial cum se face partitia daca nu te descurci dul la cineva care se pricepe http://www.youtube.com/watch?v=pW3HdrDwo9Q

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste patition manager sau Acronis pentru modificarea partitiilor. Eu as pune un SSD in laptop si hdd de 1 TB l-as pune intr-un rack mobil.

| InstinctPr3ciS explică:

LooooL da ma 1 TB am adica - 1000 GB! Ce e asa de necrezut?

| relian a răspuns (pentru InstinctPr3ciS):

LOl si cu ma asa se vorbeste cind un om vrea sa te ajute? Sau asta inseamna multumesc pentru tine? Ai 1 T ce? Memoria este de 1T? Cred ca gresesti foarte mult si daca vrei sa spui tot ca tine asta e alta poveste ramii asa gresit si dai inainte.Dar nu mai zi si la altii care se pricep ca or sa rida de tine.Tu ai hard disc drive care este o unitate de stocare a datelor nicidecum o unitate de memorie.Deci este foarte de necrezut ca tu sa ai o unitate de memorie de 1000 de Gb.Dar mai stii poate ca esti extraterestru si ai si mai mult chiar.Si scuze ca am incercat sa te ajut.Dar nu vad la ce ai mai intgrebat daca tot le stii pe toate si nu accepti ce altii iti spun si ce este correct.Ramii cu ce stii tu si e bine.Bafta

| InstinctPr3ciS explică (pentru relian):

Http://www.mediagalaxy.ro/......ndows-7-hp

Poftim, uitete cu ochi tai la specificatiile lui sa vezi ca are 1TB;)

| InstinctPr3ciS explică:

Am Windows 7!

| InstinctPr3ciS explică:

laughing)) Am spus eu ca are 1TB Ram? laughing)
In fine hai sa o lasam asa happy!

| InstinctPr3ciS explică:

R E Z O L V A T! big grin

| livio70 a răspuns:

Ce vorbiti voi mai sus?laughing

Nu bagati omul in ceata!
Instaleaza Partition Doctor Table, il gasesti pe google, si reaseaza-ti sau imparte-ti partitia de 1tb in cat vrei.Nu e nevoie sa iti reinstalezi windows-ul.Succes.Daca nu gasesti programul, lasa-mi e-mail-ul tau inbox si ti-l trimit eu.