| Laver_Edi_1997 a întrebat:

Mi-am cumparat un pc de la amanet cu placa video Asus GTX 750 Ti 2GB. Si are o problema, ventilatorul se roteste 2 secunde se opreste si porneste iar. Se repeta asta non-stop. Am curatat ventilatorul. Dar tot la fel face. Va rog ajutati-ma urgent.

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Despre ce sursa e vorba (brand, model)?

cand se opreste intermitent, regulat, nu e problema de placa video, ci mai degraba de la sursa.
Posibil/probabil sursa nu are amperaj suficient, chiar daca poate scoate puterea necesara.

| GPA a răspuns:

Verifică conectorul ventilatorului (Fan-ului) plăcii video. Folosește un spray pentru contacte electrice și îmbină conectorul la loc.
În sistem, descarcă MSI Afterburner și setează viteza fan-ului pe maxim (la fan scale setezi pe 100% fan power use). Dacă se oprește și problema persistă, sursa este de vină (placa ta video necesită o sursă de minim 300W conform specificațiilor, luând în calcul și consumul de la procesor, unitate de stocare, placă de bază, memorii RAM ).
Testează o altă sursă, dar de +300W

Totuși, as dori să știu ce sursă are pc-ul tău în momentul de față.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei e sursa cand face asa.

| Laver_Edi_1997 explică (pentru anonim_4396):

Nu sursa face, ventilatorul de la placa video.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laver_Edi_1997):

Daca se opreste si porneste, schimba sursa, nu are suficienta forta sa porneasca toate componentele.

| Vali215 a răspuns:

Dacă mai ai bonul ar trebui să te duci cu el la acel amanet și să le spui care este problema, sau să ceri banii înapoi.

| xzawn17 a răspuns:

Pai daca e de la amanet...Doar nu te astepti sa fie si bun nu?

| Anonymous5555829 a răspuns:

Ori e o problema de la contact gen nu e ok conectat. ori incearca sa iti instalezi MSI Afterburner si sa setezi viteza lui poate e de la asta

| Laver_Edi_1997 explică (pentru Anonymous5555829):

La cat sa ii setez viteza?

| Anonymous5555829 a răspuns (pentru Laver_Edi_1997):

Pune cat la suta sa functioneze ventilatorul in functie de cat de mare e temperatura pcului.