| Justusee34 a întrebat:

Mi-am cumparat un ruter azi : tp-link tl-mr3420 (25lei). Ruterul are banda 2. 4ghz si 300mbps dar mie imi merge doar in 150mbps. Cum as putea sa schimb in 300mbps?

La (cu150mbps) speed test exact langa el prind downlad :62.9 upload 43.5.

Cu 300mbps cam cat am sa prind. Ma gandesc ca dublu.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Abonamentul de internet de cat este? Mai pot fi probleme de interferente cu alte device-uri wireless sau device-ul cu care te-ai conectat nu merge pana la 300 mbps.

Mai e si chestie de marketing, chiar daca scrie ca ajunge pana la 300 mbps nu o sa ajunga niciodata.

Bula
| Bula a răspuns:

Intai masoara vitezele DIRECT pe cablul de intrare internet, dupa care
- scade 30% pentru wi-fi si
- imparte viteza ramasa in cate aparate ai conectate cu cablu.
- din viteza rezultata mai scade 10-20% pentru prelcrarea interioara a semnalului in router.
Viteza rezultata va fi ceea de lucru prin router.