| Scalax a întrebat:

Salut, mi-am curatat pc-ul si dupa ce l-am curatat cand am pornit pc-ul, mi-a aparut un text in care scrie asa "disk boot failure insert system disk and press enter" si daca apas nu imi apare nimic, introduc cd-ul de Windows in pc, si nimic, nu recunoaste hardul, m-am gandit ca l-am stricat, am incercat sa testez cu un hard perfect functionabil si tot aceeasi eroare. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Hardul nu mai este detectat de placa de baza. Schimba cablul sata, mufa de alimentare, baga in alta mufa pe placa de baza. Daca tot nu merge, pune-l in alt calculator, daca nici acolo nu merge, atunci e defect.

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Desconecteaza hdd si ram si le conectezi din nou.

| Nimeni10 a răspuns:

Ai verificat cablu sata de la hard?

| Scalax explică:

Si, ce legatura ar avea asta cu ce am intreabat eu mai sus?

| Scalax explică:

Serios? Nu sunt interesat de articole de genul, si nici nu au o legatura cu ce am intrebat.

| AlexandruG1 a răspuns:

Hardul nu mai este detectat de placa de baza. Schimba cablul sata, mufa de alimentare, baga in alta mufa pe placa de baza. Daca tot nu merge, pune-l in alt calculator, daca nici acolo nu merge, atunci e defect. Dar vezi in bios la boot menu sa vezi din ce booteaza