| Prisecaru2323535 a întrebat:

Mi-am dat comanda de un monitor Gaming LED IPS LG 25", UltraWide, UWHD 2K, 2 x HDMI, Flicker Safe, 25UM58-P cu rezoluția 2560 x 1080. Dețin un laptop Hp ProoBook 450G cu placă video ATI de 2Gb. Problema este că laptopul nu are rezoluția monitorului. Nu sunt compatibile?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Rezolutia nu trebuie sa fie aceeasi. Sunt compatibile in orice situatie.
Daca nu ai aceleasi iesiri, poti folosi adaptoare (ai nevoie de HDMI la VGA, cel mai probabil, daca laptopul nu are HDMI).

Daca laptopul are iesire HDMI, verifica sa fie macar generatia 1.3.

Problema e rezolutia.
Daca vrei sa te joci, nu o sa ai performante prea bune cu placa aceea pe rezolutie "2K" (e apropiata de 2K).
Mai indicat ar fi fost un monitor 24 inch FullHD.

Multe jocuri (mai vechi, ca cele noi nu iti merg pe laptopul acela) nu au suport bun pentru rezolutii in format 21:9
Acesta ar fi alt dezavantaj.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instalezi pachetul de drivere dat de fabrica.
Dupa instalare intrii la proprietatile display si poti alege monitorul laptop-ului sau cel extern, sa fie primara, eventual sa fie identice.
Rezolutia poti regla pentru fiecare monitor separat sau ambele la fel. In acest caz trebuie sa gasesti un compromis.

Sa nu te mire, dacape unul din monitoare imaginea se vede cu personajele mai grase saumai inalte. Acesta este cauzata de raportul latime/inaltime diferit dintre imaginea afisata si raportul geometric a monitorului.

| Prisecaru2323535 explică:

Imi zici te rog unde aș putea verifica? Eu zic ca am 1.4

| NLS a răspuns (pentru Prisecaru2323535):

Laptopul e din 2013,

1.4 a fost introdus in 2009,
1.4a a fost lansat in 2010
1.4b a fost lansat spre sfarsitul lui 2011,

deci da, ar trebui sa fie 1.4

Asigura-te ca detii si un cablu ce suporta standardul 1.3 sau 1.4.
Cu 1.3 a fost introdus suportul pentru rezolutii 2K.