| Radu201828 a întrebat:

Mi-am instalat aplicatia WO Mic si am conectat telefonul la laptop. Am o pereche de casti cu 2 mufe jack (una pentru sunet si alta pentru microfon) si am introdus mufa pentru microfon in telefon, dar aplicatia WO Mic imi foloseste tot microfonul de la telefon, nu pe cel de la casti. Stie cineva cum se rezolva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

UNELE telefoane au mufa comuna pentru microfon si casti (cu mufa jack 4 contacte). Doar la acele telefoane poti folosi microfon exterior.
Pentru conectarea mufei tale de microfon la telefon trebuie sa folosesti o mufa intermediara care are o mufa jack tata cu 4 contacte, respectiv doua mufe de iesire (mama) pentru conectarea castilor si microfonului tau.
http://conectica.ro/......t-m-standa

5 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Indiferent de aplicatie microfonul de la casti cu 2 mufe nu merge la telefon decat cu adaptor de la 2 mufe cum au castile la o singura mufa cu 4 contacte care se introduce in telefon.

| Algo098 a răspuns:

Mufa de la casti cu 2 mufe scurtcircuiteaza intrarea pentru microfon a telefonului si microfonul nu se va auzi deloc. Numai iun adaptor de la 2 mufe la o mufa e bun sau alte casti care au o singura mufa.

| Radu201828 explică (pentru Algo098):

Si daca folosesc un adaptor va functiona microfonul si pr aplicatia WO Mic?

| XYZ02 a răspuns:

WO Mic nu este făcut pentru așa ceva. Aplicația funcționează cum trebuie.

| Radu201828 explică (pentru XYZ02):

Si nu merge sa folosesc microfonul de la casti pe WO Mic?