| Ionut269 a întrebat:

Mi-am instalat recent LINUX MINT pe laptop, dar am o problema cu touchpad-ul. Nu pot apasa pur si simplu pe el ca sa fie recunoscut ca si click, trebuie sa apas fix pe butonul de sub touchpad. Gesturile merg. Dar trebuie sa apas fix pe butoane, e cam deranjat. Aveți vreo idee?

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Driverul presupun ca e instalat daca iti merg gesturile. Du-te in setari si vezi sa nu fie ceva pe acolo bifat/debifat. Nu stiu exact, o sa-ti dai tu seama daca vezi.

| flixbuster a răspuns:

E posibil sa fie o simpla setare:

https://itsfoss.com/fix-touchpad-click-linux-mint

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu așa am pățit cu Lubuntu și am rezolvat alegând altă distribuție. Cu Mint n-am avut probleme, însă. Dar poți să cauți pe Youtube, poate găsești ceva.

| Copaci_Liviu_1981 a răspuns:

Iti trebuie libinput-gestures instalat uite aici tutorialul ar fi prea lung sa iti explic aici ttps://github.com/bulletmark/libinput-gestures mint e fact pe module si nu le ai pe toate incluse in driverul vesa din el