| AnaAna8 a întrebat:

Salut, mi-am instalat Windows 10 și aveam windows 7. La windows 10 sunt mai multe aplicații gen Excel, PowerPoint. Problema e ca nu merg și îmi zice sa le cumpăr pe bani prin office 365. O singura data am reușit sa intru și după nu am mai știut Cum adică aceste aplicații le am, dar scrie install, deci nu sunt instalate și mi le da doar prin acel office. Cum sa fac sa le am gratuit Cum le au toți? Sau nu e bun windows ul pentru calculatorul meu?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poti descarca LibreOffice.

| Lioana a răspuns:

Daca ai avut inainte Microsoft Office cu licenta va trebui sa-l instalezi din nou.
Daca ai avut o copie piratata, pe Windows 10 nu va functiona.
Office 365 e ultima versiune de Office dar nu e rentabila pentru ca se vinde doar o licenta temporara. Va trebui sa platesti periodic pentru ea.
La versiunile mai vechi se vindeau licente pe viata.

| flixbuster a răspuns (pentru Lioana):

Licentierea de tip abonament este doar un model de business diferit fata de licentierea perpetua. Ambele sunt disponibile pentru Microsoft Office - adica poti sa cumperi Office 365 la fel de bine cum poti cumpara Office 2019.

Pentru un utilizator casnic (mai ales nelicentiat legal) poate nu pare ceva interesant Office 365 dar iti garantez ca pentru un business este. In loc sa arunci o suma mare de bani pentru o licenta inca de la inceput este mai util sa platesti si software-ul cum platesti abonamentul telefonic: lunar. O licenta perpetua de Office nu e chiar ieftina. In plus oamenii vin si pleaca din firme, se mai restructureaza posturi, se mai inchid firme, mai ies versiuni noi de Office.

In varianta Office 365, platesti "cat consumi" - daca pleaca omul, restructurezi postul sau inchizi firma nu iesi cu paguba (= caruta de bani data pe o licenta nefolosita) - tai abonamentul Office 365 cum tai si abonamentul de mobil sau asigurarea privata de sanatate.

In plus, Office 365 iti ofera garantat accesult la cea mai recenta versiune de Office desktop. Cu alte cuvinte, daca ai cumparat licenta Office 365 acum doi ani (cand Office curent era 2016), anul acesta vei primi automat Office 2019. In cazul licentei perpetue, ai cumparat Office 2016 (cu o caruta de bani) si ramai cu el pana iese din suport - nu primesti (gratuit) nici un upgrade la Office 2019.

http://support.office.com/......39bd27eb96

| Lioana a răspuns (pentru flixbuster):

Tu faci reclama la Office 365 sau de ce imi spui mie asta? Te-a deranjat ca am spus ca nu e rentabil? Pentru mine nu e rentabil. E doar un soft utilitar, nu un program sofisticat.
Eu am un Office 2007 luat acum vreo 10 ani si care este un program super pentru care nu am nevoie sa platesc anual si care poate fi pus pe 5 PC- uri. Nu am nevoie de update-uri la el si nici nu vad la ce ar ajuta.
Daca toate programele de pe PC-ul tau ar necesita abonament, ce suma ai ajunge sa platesti anual? E decizia ta daca alegi programe cu abonament dar nu incerca sa ma convingi si pe mine.

| flixbuster a răspuns (pentru Lioana):

Mama, iar te-ai aprins (degeaba). Iti explicam ca exista cazuri de utilizare valide pentru Office 365 si ca poate fi chiar FOARTE rentabil.

Office 365 raspunde la nevoi in special din zona business unde se si vinde bine si se bucura de succes. Daca nu-ti trebuie tie asta nu inseamna ca nu-i bun pentru altcineva/altceva.

Poti cumpara in continuare linistita licenta perpetua Office 2019 daca asta te avantajeaza mai mult, nici o problema. Sunt doua optiuni diferite licenta perpetua si licenta abonament, o alege fiecare pe cea care-l coafeaza mai bine.

Daca ai vazut urmatorul meu raspuns, nici macar nu recomand folosirea Microsoft Office asa ca nu fac nici o reclama la nimic. Doar iti explicam (civilizat, nu tafnos cum e reply-ul tau) de ce raspunsul tau este incorect.

| Lioana a răspuns (pentru flixbuster):

Pentru utilizarea pe PC-urile de acasa nu e rentabil oricum ai lua-o. Eu nu vorbeam despre firme dar stiu destule firme care n-ar cumpara programe cu abonament.
Tu spui ca e rentabil acest Office 365. Spune-mi ce are in plus fata de Office 2007! pentru ca nu ai fost explicit in acest sens.

| flixbuster a răspuns (pentru Lioana):

Strict legat de Office 2007, nu l-as recomanda nimanui in acest moment din simplul motiv ca este EOL:

http://docs.microsoft.com/......rt-roadmap

Daca ai ceva timp de pierdut, vezi singura mea intrebare aici pe TPU ca sa intelegi de ce nu recomand utilizarea de software fara suport activ (si fara actualizari de securitate la zi) - in acest moment insemnand de la Windows 7 si Office 2010 in sus (inclusiv).

Legat de o comparatie Office 365 cu Office (2019), pentru ca nu sunt expert in domeniu, ii las pe cei de la Microsoft sa le compare:

http://products.office.com/en/compare-all-microsoft-office-products

| flixbuster a răspuns:

Iti recomand o suita Office alternativa (la Microsoft Office). Se numeste Free Office si iti ofera alternative gratuite la Microsoft Word/Excel/PowerPoint cu o compatibilitate excelenta cu formatele native de fisiere Microsoft Office - doc(x), xls(x) si ppt(x).

O descarci gratuit de aici (va trebui sa dai o adresa de e-mail pentru a primit serial number de instalare si apoi sa faci click pe butonul Download din dreapta textului FreeOffice for Windows):

http://www.freeoffice.com/en/download

| Andrei12z a răspuns:

Da e bun