| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi-am luat acest PC de office acum 2 saptamani, nu pot sa dau un link (este blocat de cei de la TPU) si vreau sa imi cumpar o placa video de buget, personal as vrea una noua.
CPU: Ryzen 3 2200G
MB: AsRock A320
SSD 480
8 GB RAM DDR4 2666 MHZ
Iar marca sursei nu o stiu fiindca vine integrata in carcasa dar scrie ca e de 500w si nici eficienta ei.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca carcasa e "tower", normala, poti pune ce doresti, insa nu cred ca vei gasi una noua in afara de petarda de GT1030.

Iar daca carcasa e cumva ingusta de ca. 10cm, (de tip "desktop"), ai nevoie de o placa video ingusta, LP (Low Profile).
Tot GT 1030 e singura varianta pe care o gasesti la pret decent.

Ce placi s-ar potrivi, dar sunt mai scumpe decat merita: GTX 1650, GTX 1050, RX 470, RX560.

| Cosminwtf444 a răspuns (pentru NLS):

Am masurat acum carcasa e middle tower si are 18cm latime si as avea buget cam 700 de lei, si am gasit aseara un 1650 in pretul asta deci cred pe aia o sa o cumpar.