| Illuminati2016 a întrebat:

Mi-am luat o boxa Sony srs-xb31 si la incarcare zice 5V 1.5A,are ceva daca il incarc cu un incarcator de Allview de 2A, doar asa am tot ce am gasit sunt ceva de 1A, trebuie sa imi iau alimentator de 1.5A?

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

1.5A este minimum necesar încărcării. Se poate încarca si la 1A doar ca durează mai mult.
2A este mai bine chiar.
Si 10A daca scoate alimentatorul, curentul de încărcare il reglează boxa singura.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Este ok si 2A, dar recomand sa incarci cu cel de 1A. Mai bine ii dai incet si sigur, decat repede si haotic, daca stii cum zic.

| Illuminati2016 explică (pentru Frank51):

Nu exista sigur cand ii dai mai putin curent decat trebuie :/

| Frank51 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Voi sfidati legile fizicii fratilor. Prin acea rezistenta trebuie sa treaca maxim 1.5A, nu minim. Asa a fost conceputa sa reziste, daca ii dai mai mult ii scazi durata de viata, daca ii dai mai putin nu...

Toate aparatele eletronice au un circuit de reglare diferit la fiecare aparat in parte, dar nu are rolul sa coboare curentul! ci doar sa il stabilizeze. Chestiile astea nu le spun de la mine, te rog foarte frumos sa te documentezi.

| Denila123 a răspuns:

Televizor plazmă sub incarc-o