| CrisTany a întrebat:

Salut, mi-am luat recent o carte de PHP si MySql si nu am inteles ceva, cand creez o baza de date in MySql, zice ca trebuie sa deschid un client de MySql si sa scriu ce imi da acolo, dar mi-am luat un client, chiar 2, phpmyadmin si ceva cu Mysql celalat, dar imi apar doar niste fisiere si nu stiu ce sa fac, stie cineva dintre voi sa ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| sutinoo a răspuns:

http://localhost/ iti arata ceva? ce?
rula aplicatia skype in timpul asta?
Ce ai mai instalat in sensul asta inainte de xampp?

6 răspunsuri:
| sutinoo a răspuns:

Da stiu eu, iti explic fara sa intru prea mult in detalii,
PHPMyAdmin este un manager MySql scris in php, ca sa il intalezi trebuie sa-l pui de regula pe un server http. apoi sa-l configurezi cu baza ta de date.
Mai simplu pentru inceput, alege o varianta mai simpla pentru tine :XAMPP, are tot ce-ti trebuie sa pornesti la dezvoltare fara sa-ti mai bati capul cu configurari.

http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html

| CrisTany explică (pentru sutinoo):

Ok l-am luat, dar se intampla la fel ca si la celelalte, imi apar o multime de fisiere si documente si nu stiu ce sa fac cu ele thinking Unde sa intru sa pot scrie baza de date?

| sutinoo a răspuns (pentru CrisTany):

Legat de xampp, indiferent ce ai dat jos... installer sau zip in folderul pe care ti-l instaleaza xampp ai mai multe executabile pentru pornirea servicilor/modulelor disponibile, urmeaza pasi astia ca sa deschizi PHPMyAdmin:
1. in folderul xampp cauta si lanseaza xampp-control.exe, acesta ti se va deschide in tray (zona de langa ceas presupunand ca ai Windows)
2. In sectiunea modules a "XAMPP Controll Panel Application" apesi butoanele start pentru apache si mysql si astepti pentru fiecatre sa apara cu un highlight verde cuvantul "running"
3. Acum deschide un browser, Firefox de exemplu, introdu adresa urmatoare :
http://localhost/phpmyadmin/
4. Voila.

| CrisTany explică (pentru sutinoo):

Deci am deschis xampp-control.exe mi-a aparut alea, la modules am dat start la amandoua si mi-a aparut:
Busy...
WARNING: terminating worker thread 0
Apache started [port 80]
si la mysql
Busy...
WARNING: terminating worker thread 1
MySql started [port 3306]
apoi am scris adresa aceea dar zice ca nu-i valida. Ce-am gresit?

| CrisTany explică (pentru sutinoo):

Nu-mi arata nimica la linkul ala, nu cred ca rula skype si cred ca am phpmyadmin instalat doar?

| sutinoo a răspuns (pentru CrisTany):

Sunt foarte multe cauze de "fail" si nu pot sa-mi dau seama de ce la tine nu merge.
Pot sa-ti mai dau cateva sugestii.
Verifica si adauga excepti pentru Apache si MySql in firewall.
Deschide un cmd cu drepturi de admin (Run as administrator... ) si baga comanda asta :
netsatat -a -b
in rezultata verifica daca ruleaza ceva pe portul 80 si 3306.

altfel ca sa grabim lucrurile cauta-ma pe! Y mess. : merokinosis

| sutinoo a răspuns (pentru CrisTany):

http://localhost/ iti arata ceva? ce?
rula aplicatia skype in timpul asta?
Ce ai mai instalat in sensul asta inainte de xampp?