| MinecraftDenisuk a întrebat:

Mi-am luat recent o placa video si mi-am bagat 2 GB Ram. Acum am 6GB Ram si o placa Video Nvidia GetForce GT 740. Processoru nu l-am mai schimbat, e un,, AMD Athlon(tm) II X2 265 Proccesor (2CPUs) 3.3GHz "
Cand intru in fifa merge bine pana ce dau sa joc un meci. In timpul meciului merge greu ( Cu lag) m-am uitat la,, Performance " si am CPU 100%. E de la procesor? Trebuie schimbat procesorul sa mearga fara lag? Daca imi puteti da o solutie sa o fac ca sa mearga mai bine, fara lag jocul dau funda. Sau sa imi ziceti de ce merge cu lag! Funda mareee >:

Răspuns Câştigător
| maximoionut a răspuns:

Pai sa o luam prin eliminare, automat ramul iese deoarece este mai mult decat suficient si automat daca vrei sa ruleze jocuri mari se cere si o placa grafica iar tu ai una cu chipset de la Nvidia foarte bune, insa inainte de a schimba procesorul desi mai devreme sau mai tarziu trebuie schimbat este inevitabil, iti recomand sa descarci un program ce ajuta openGL si sa intri pe setarile placii video acolo ai posibilitatea de a modifica parametri astfel incat sa mearga asa cum doresti, dar daca joci online sa stii ca conteaza si serverul si furnizorul de internet ISP si viteza cu care faci download sau upload.

| MinecraftDenisuk explică (pentru maximoionut):

Se întâmplă asta doar la fifa. Joc off-line, o sa încerc mâine ce mi-ai zis

17 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Gt 740 e o placa foarte slaba pentru jocuri.

| Ssssmokin a răspuns:

Daca iti face doar in fifa atunci ii de la joc, daca face si cand esti doar pe desktop atunci ii de la CPU. Ce fifa joci?

| dfeel a răspuns (pentru Ssssmokin):

Pe desktop nici pentium 2 nu are lag...

| Ssssmokin a răspuns (pentru dfeel):

Adica? Vrei sa fi ironic? Eu intrebam daca iti merge CPU si pe desktop in 100%. Nu daca ai pentium 2, 3 sau 4...

| dfeel a răspuns (pentru Ssssmokin):

Voiam sa fie o gluma. Scuze daca te-a deranjat...

| Ssssmokin a răspuns (pentru dfeel):

Nu am fost deranjat, doar cu nu am inteles răspunsul.
In orice caz ar trebui sa schimbi procesorul. Daca tot ai cumpărat o placa video, măcar sa schimbi si procesorul.

| MinecraftDenisuk explică (pentru Ssssmokin):

Joc fifa 16. Doar în joc se întâmplă, adică doar în meci. În meniu merge OK. Am și The Forest și Far Cry 3 și merg bine...

| Ssssmokin a răspuns (pentru MinecraftDenisuk):

Atunci s-ar putea sa fie si de la joc, uitate pe la setări si încearcă sa joci pe low, medium si high. Vezi cum merge mai bine iar daca nici asa nu merge inseamna ca ii de la procesor.

| dfeel a răspuns:

Procesorul este singura componenta din configuratia ta cu adevarat slaba. Cu restul o mai duci chiar daca nu sunt tocmai gaming. Si da in cazul de fata procesorul este problema.

| Figaro69 a răspuns:

Numai in FIFA ti se intampla asta? Daca nu, probabil procesorul e prea slab si nu suporta placa video

| MinecraftDenisuk explică (pentru Figaro69):

Da. Am instalat azi fifa 14 care mergea perfect înainte sa bag noua placa video, și acum merge și asta sacadat...

| robertnuconteaza a răspuns:

Da,iti trebuie procesor nou, si sa ai grija sa fie compatibil socketul de la procesor cu socketul placii de baza, eu am un i5 3,2ghz generatia 1 si am placa integrata, si merge ca un rahat, la tine e invers, ai placa buna dar ai procesor slab.

| DannyDSB a răspuns:

Da trebuie, poate AMD e facut pentru gaming dar Intel e mult mai presus de AMD si mult mai performant si da, e din cauza procesorului. Pentru placa ta video iti recomand un Intel i5 4460 cu 4 nuclee si frecventa de 3. 2GHz (3. 4GHz turbo).

| robertnuconteaza a răspuns (pentru DannyDSB):

Baa el are socket de amd, recomanda un amd, nu un i5 ca sa saliveze.

| MinecraftDenisuk explică (pentru DannyDSB):

Deci e de la procesor? Mulțumesc pentru sfat. Oricum voiam sa îmi iau un i5 sau i7.

| DannyDSB a răspuns (pentru MinecraftDenisuk):

Da, e de la procesor. Cu placere happy