| krysty199 a întrebat:

Mi-am luat recent un ceas de mana care indica si data, si nu stiu cum sa-l setez astfel incat sa imi arate corect data. La ora 10 se schimbat data in loc sa se schimbe la ora 00:00 cum este normal.

2 răspunsuri:
| mcristiioan a răspuns:

Setezi din nou data dar dimineata intre orele care suunr scries pe manual.

| antonii a răspuns:

Daca ceasul nu arata si momentul zilei atunci esti in bucluc. Asa erau ceasurile extravagante pe vremuri aratau data dar nu stiai cand se va schimba adica:daca acum este 11:59 ceasul nu stie daca ora 12care urmeaza e noaptea sau ziua. El de fapt stie insa e posibil sa nu corespunda cu realul. Asa ca: seteaza data cu o zi inainte. Inainteaza ora pana cand treci de un 12(e posibil sa treci si de doua ori) si vezi daca cand se schimba data. Acum ooti seta si ora. Desi pare simplu iti spun ca nu o sa reusesti in fiecare luna.