| viktor7 a întrebat:

Mi-am luat un laptop resigilat. Este un Asus i7-6500u. Era free dos si am incercat sa ii bag win 10 de pe stick. Am selectat din bios sa citeasca mai intai stickul iar cand l-am repornit, imi arata icoana de la win10 cum ca s-ar incarca iar apoi un blue screen cu o eroare. Imi zicea ca a aparut o eroare si sa il restartez. Pe langa asta aparea si "sad". Am incercat cu doua variante de win diferite si cu doua stickuri diferite.

5 răspunsuri:
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Trebuie sa iti faci stick-ul bootabile, foloseste rufus https://rufus.akeo.ie/? locale=ro_RO

| viktor7 explică (pentru Ionut_Sur_1987):

Asa l-am facut

Bula
| Bula a răspuns:

Blue sreen apare din cauza unei erori de calcul fatale.
Testeaza-ti componentele calculatorului (memorii RAM, procesor, placa de baza, placa video, hard disk, sursa de alimentare etc). Undeva ai ceva (piesa, frecventa etc) problema.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti recomand sa incerci sa instalezi Windows 7.

| viktor7 explică (pentru Salontanul):

Am facut-o dar nu imi mai mergea mouseul...