| DOOOPX a întrebat:

Salut mi-am luat un procesor si nu pot sa il introduc in soket, la mine e soket am3 cand scriu pe wikipedia imi zice la procesor ca accepta si am3 zice la procesors mai jos de poza. link - https://en.wikipedia.org/wiki/Sempron dar nu pot sa il introduc in soket de ce?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Placa intr-adevar are socket AM3 dar suporta procesoare AMD Athlon II AMD Phenom II.
Nu stiu daca procesorul tau e compatibil cu socket AM3 ca nu ai dat exact modelul dar probabil chiar daca ai putea introduce procesorul tau in socket nu ar putea functiona in parametri normali. Incearca sa-l schimbi daca poti cu unul din modelele acceptate.

| DOOOPX explică (pentru Lioana):

Am inteles dar poti sa ma mai ajuti cu ceva te rog?

| Lioana a răspuns (pentru DOOOPX):

Cu ce anume?

| DOOOPX explică (pentru Lioana):

Am un lag foarte mare la pc, si cand spun foarte mare pai foarte mare gen ma chinui sa pun un clip de pe Youtube in vreo jumate de ora si se incarca foarte greu (am o conxiunea buna la net) orice actiune pe care o fac e cu lag gen cand deschid un folder trebuie sa astept undeva 5 min.

| DOOOPX explică (pentru Lioana):

Si ma intrebam daca problema este de la cpu cand l-am defacut era pasta termoconductoare uscata si cred ca era de vreo 3 ani, ma gandesc ca ia scazut frecventa si de asta am lag, tu ce zici?

| DOOOPX explică (pentru DOOOPX):

Mentionez ca ma jucam samp si ma jucam fara lag, dar cand faceam orice alta actiune in desktop sau pe internet aveam lag extrem.

| Lioana a răspuns (pentru DOOOPX):

Cand se intampla asa ceva e bine sa reinstalezi Windows-ul.

11 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Daca procesorul e din 2005 cu siguranta nu are socket AM3 pentru ca acest tip de socket a aparut in 2009.

| 2EXA a răspuns:

Spune mi ce procesor si ce placa de baza ai.

| DOOOPX explică (pentru 2EXA):

GA-M68MT-S2P si procesor Sempron dar mai multe date despre el nu stiu doar ca este din 2005

| Andreivladcarnatu22 a răspuns:

Ce placa de baza ai mai exact?

| DOOOPX explică (pentru Andreivladcarnatu22):

GA-M68MT-S2P de la Gygabite