| AnonimRD a întrebat:

Mi-am luat un router nou de la Asus si mi-a venit cu un cd...insa eu am un calculator nou si nu am CD ROOM cumparat pentru ca nu prea se mai foloseste asa ceva..cum voi putea configura routerul daca nu pot folosi CD-UL? Dau funda

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Trebuie sa fie pe spate un ip, un user si un pass.
Bagi ip-ul in ori ce browser si de loghezi cu user si pass de acolo.

Bula
| Bula a răspuns:

In cutie ai primit un manual de utilizare si un cablu de retea UTP pentru conectarea router-ului cu un calculator.
Citesti manualul de utilizare si urmaresti pas cu pas cele scrise acolo.
Daca nu te descurci, apeleaza la ajutorul unui cunoscator din apropierea ta, eventual la furnizorul tau de internet.

| doctorandus a răspuns:

Il poti configura, nicio problema. Majoritatea consumatorilor oricum nu folosesc CD-ul respectiv.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asus.com, dooh.

| anonimg a răspuns:

Ca să primești un răspuns concret și repede, este nevoie ca de la început să oferi mai multe detalii; chiar toate.
De exemplu, pune aici modelul routerului. Și noi vom căuta alternative de instalare.
Multe routere pot fi configurate fara CD, ci doar introducând în browserul de internet o anumită adresă, unde routerul se poate configura online.

De asemenea, pe site-ul producătorului poți descărca setările routerului care se găsesc și pe cd. Le descarci în pc și apoi instalezi routerul.

Mai există și într-o ultimă instanță posibilitatea să cumperi un DVD writer extern care se conectează la usb, și în care poți introduce cd-ul routerului.

| Ineys a răspuns:

Nu ai nevoie de CD. Gasesti driver-ul pe internet.

| JicaContra a răspuns:

Sunt destul de putine routere care nu pot fi configurate decat cu CD-ul, in general pe CD-ul ala sunt doar informatii generale, manualul in toate limbile in care a fost tradus, etc.

sper ca ai manualul fizic si sa te uiti pe el, daca nu ai si nici nu ai cum sa copiezi CD-ul ala nicaieri (mergi la un prieten care are unitate optica si il pui pe stick) atunci cauta pe net modelul respectiv de router si SIGUR gasesti si manualul si orice program ar necesita pentru configurare, toti producatorii au grija sa fie, din aceleasi motive pentru care ai pus intrebarea (nu ai cum sa accesezi CD-ul, nu ai primit CD, CD-ul e defect, l-ai pierdut, etc.) si ca sa nu le vina routerul inapoi ca, garantie (ii costa treaba asta si sunt obligati de lege sa iti ia produsul la garantie daca nu iti merge, chiar daca nu e defect ci are alte probleme)

| Digikey a răspuns:

Macar placa de retea are?