| rr11 a întrebat:

Mi.am luat un televizor smart si nu stiu cum sa bag internet. Internet prin fibra optica. Imi poate explica cineva cum pot sa fac lucrul acesta?

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Sa incepem cu inceputul:
1.ce marca?
2.ce model de televizor?
3.are wifi integrat, wifi ready sau port de lan?
4. ai un router la dispozitie?

| rr11 explică (pentru Gas):

Salut!
1.Philips
2.Televizor cu tehnologie Smart LED
3.Nu stiu. Dar daca vrei sa ma ajuti si chiar te rog, poti sa intri tu aici ...h_12/prd/.
4.Router acum nu am dar daca este nevoie o sa fac rost.

| Gas a răspuns (pentru rr11):

Sa inteleg ca ii un seria 4000 nu sti ce model (daca te uiti in spatele lui are o placuta cu detalii tehnice pe acea placuta este trecut si modelul exact). Incerc totusi sa-ti dau niste informatii din ce imi amintesc eu din meniul philipsului si din ce am mai gasit pe internet.
1. Intri in meniu si te duci la setari (setup).
2. Din setari te duci la instalare (installation).
3. De la instalare te duci la retea (network).
4. Din retea te duci la asistentul de retea (network settings assistent ).
5. Acolo la asistentul de retea dai start.
6. Alegi cablu (wired) (daca zici ca nu ai router) (se prespupune ca ai cablul de retea (internet) in televizor in timp ce faci setarile astea).
7. Si apoi urmezi pasii de aici ii destul de usor (posibil sa-ti aparata o optiune de conectare rapida (easy connect) sau ceva de genul care sa te ajute.