| augustinv2 a întrebat:

Salut, mi s-a dezactivat contul de Instagram asociat cu cel de Facebook, ideea este ca nu-l pot folosi nici pe cel de Facebook daca acela de Instagram este dezactivat. Intrebarea mea este, dupa ce il va sterge de tot Instagram pe cel dezactivat dupa termenul de 30 de zile (pentru contestație) pot folosi folosi Facebook-ul in continuare, gen contul ăla asociat? I s-a intamplat cuiva chestia asta? Va rog nu răspundeți aiurea daca nu ați intampinat problema asta

Răspuns Câştigător
| Gnomzy a răspuns:

Salutare!
Nu prea am înțeles precis întrebarea, însă dacă contul de Facebook este asociat cu cel de Instagram, iar după ștergerea contului de Facebook, se va șterge și contul de Instagram.
Facebook este platforma mamă.
Contul de Instagram nu se poate dezactiva singur, trebuie să îl dezactivezi / ștergi tu. Dar dacă conturile sunt legate între ele, însă pe platforme diferite, ca și în cazul tău, tu o să poți utiliza în continuare contul de pe Facebook (platforma mamă) pentru că tu ți-ai dezactivat doar contul de insta.
Nu știu dacă m-am exprimat bine sau dacă ai înțeles, dar revino cu un reply în cazul în care nu reușești.

| augustinv2 explică (pentru Gnomzy):

Contul de Instagram a fost dezactivat de cei de la Instagram, intrebarea pentru incalcarea termenilor si conditiilor, eu am timp 30 de zile sa contest dezactivarea lor, problema este acum ca este contul de Instagram dezactivat si este asociat cu cel de Facebook(nu mai pot folosi contul de Facebook, nu mă lasa sa ma conectez si sa intru pe el) intrebarea era, dupa perioada asta de 30 de zile in care le pot contesta decizia, imi va sterge contul de Instagram si voi putea sa imi folosesc contul de Facebook liniștit? sau si contul de Facebook va fi sters/dezactivat dupa aceea?

| Gnomzy a răspuns (pentru augustinv2):

Https://imgur.com/a/X9hODmc
Sursa: https://help.instagram.com/581066165581870

În acest album am citat două poze din termenii și condițiile de utilizare ale Instagram, iar Instagram este un produs Facebook. Teoretic, dacă ți se dezactivează contul de insta, și cel de Facebook ți se dezactivează, la fel și invers. Asta pentru că aceste conturi sunt legate și Instagram aparține Facebook.
Recomand ca de acum înainte să îți faci cont separat pe Instagram, care să nu fie asociat cu Facebook, asta ca în cazul în care se întâmplă ceva, să nu aibe de suferit și contul de Facebook.

Totuși, ai putea să-ți încerci norocul făcând o cerere de appeal.
https://www.facebook.com/help/instagram/contact/606967319425038

| augustinv2 explică (pentru Gnomzy):

Practic, am pierdut si contul de Facebook?

| Gnomzy a răspuns (pentru augustinv2):

Da, dacă nu merge cu contestația, ambele se duc pentru că sunt asociate între ele, de asta am și recomandat ca de acum înainte să nu le asociezi între ele.

| augustinv2 explică (pentru Gnomzy):

Ok mersi pentru răspuns!