| mariusraduica a întrebat:

mi s-a stricat hdd-ul de la calculator. porneste pana la sigla cu windows apoi isi da restart. vreau sa imi fac un stick bootabil cu linux, dar nu stiu cum. as putea sa bootez cu cd -ul cu windows din bios faa hdd?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu poți boota cu CD de windows - ăla e doar pentru instalare.
Poți totuși boota în windows de pe CD, dar e vorba despre ceva care nu e prea legal de obținut, așa că nu-l scriu aici.
Pentru a crea stick bootabil cu LINUX, caută programul „unetbootin" face totul: descarcă imaginea ISO de pe net, formatează și scrie stick-ul. Tu doar îl iei și-l folosești!

| K0sti a răspuns:

De unde stii ca ti s-a stricat hdd-ul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e stricat hdd-ul. Poti baga un windows insertar si sa oprestipc-ul.Il pornesti de la buton si lasi sa booteze.Reformatezi partitia C si instalezi din nou windowsul in acea partitie.la tine intra pana la sigla windows deci booteaza ceva din hard dar o eroare, posibil de la un fisier de sistem in misiune, blocheaza sistemul.

| Gabitzu246 a răspuns:

De unde stii ca ti s-a stricat hdd-ul?, eu zic asa:
intrii in bios ii dai pe default, dupa incerci sa reformatezi pc-ul si atuncea vezi daca iti mai face figuri.
HDD-ul cand se strica in 90% din cazuri se strica de tot adica numai porneste pc-ul.

| christos1234 a răspuns:

Nu se poate.

| ViorelMarian a răspuns:

Incearca sa intri in bios si verifica daca iti citeste hardul.
si pentru a creea o un stick bootabil cu linux trebuie sa descarci un program pentru creare stick bootabil. eu folosesc "rufus" dar sunt multe programe de genu.
bafta!

| mariusraduica explică:

Va multumes tuturor pentru raspunsuri. am vazut ca hdd-ul pornea, il simteam vibran in mana, insa scoate cateodata cate un "clicait" ciudat.

| mariusraduica explică:

Mai am o problema. am instalat linux mint pe laptop ca sistem de operare secundar dar nu merge touchpad-ul si nici ledul de la hdd nu se aprinde. in schimb ia orice comanda din butoane, recunoaste alte device-uri. laptopul este aproape nou, este un Asus k53u.