| Andrei24R a întrebat:

Salut, mi se aude un mic "zumzait" din interiorul calculatorului, habar nu am de cand, nu prea e deranjant, dar astazi am observat si ma intreb ce poate fi. Nici nu stiu cum sa-l explic, un mic zumzait, poate ca un fel de interferenta continua. Oricum performanta componentelor este in regula si totul e ok, dar ma intrebam daca stie cineva ce poate scoate un astfel de sunet? Nu e vorba de sunetul produs de ventilatoare sau pompa de lichid, e ceva aparut probabil recent de vreo 2/3 zile, sunt sigur ca nu se auzea nimic de genul inainte.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunetul provine de la un ventilator, care s-a umplut de praf si paletele sunt dezichilibrate.
Cand sunetul este mai puternic, inseamna ca bucsa rotorului este uzata.
Cel mai rapid se umpla de praf ventilatorul din sursa de curent.
Un asemenea ventilator se poate curata usor de praf cu ajutorul unei pensule + dexteritate.
In caz de uzura (si zgomot) mare, se schimba ventilatorul (costa in jur de 10-20 lei).

6 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Daca ai hdd, de la ala poate fi

| BlackPixel a răspuns:

De obicei la laptop-urile mai vechi sai la PC-uri (sau alte aparate cu ventilator) sunt sanse mari sa fie ventilatorul.
De obicei aceste device-uri nu functioneaza ca o masina (pe baza de lichid).
Pe scurt: cel mai probabil este de la ventilator.
-Sansa-: sa fie un contact electric (dar atunci nu ti-ar mai fi mers PC-ul).

*Daca scade capacitatea PC-ului, se poate sa fie datorita ventilatorului care nu face fata (e defect).

| Andrei24R explică:

Nu am nici hdd, doar ssd-uri, chiar de asta nu-mi dau seama ce ar putea fi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este de la ventilator. Alte componente nu au cum să vibreze.

| NuCitescNotificari a răspuns:

E de la un ventilator. Probabil ai manevrat pc-ul dintr-un loc in altul

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cineva care se pricepe sa desfaca cooloer-ul, s-a curete radiatorul si elicea ventilatorului, sa schimbe pasta termoconductoare si sa-l puna la loc! Va fi ca nou.