| inatorul a întrebat:

Salut, mie imi arata cand intru pe WI-FI si dau pe reteaua mea ca am 144mbps dar cand descarc ceva pe PC mi se ia cu maxim cu 10mbps, ce sa fac?(144bmps pe router)

2 răspunsuri:
| iwefgOficiall a răspuns:

Salutare viteza de 144 mb de care zici tu este poate cea de la abonamentul care al ai si cea reala este de 10 mega daca doresti sa ai viteza mai mare mareste abonamentul la 300 sau 500 mb si plus ca trebuie sa inlocuiesti si ruterul cu unul nou!

| Bizon95 a răspuns:

"10mbps" mega BITS per secunda?!?
adica practic iti merge cu 1Mega BYTES pe secunda?!? (mega reali adica 1M/s)

SAU iti merge cu 10 mega BYTES per secunda (10M/s)

adica, ESTI SIGUR ca nu faci confuzia dintre Mega REALI (M/s) si mega unflati (mbps)
un BYTE are 8 BITS... insa la viteza nu se imparte la 8 ci aproximativ la 10

care e viteza ta in BITS per second, o aflii la:
http://www.speedtest.net

iar in rest, 10M/s e viteza unui abonament de 100mbps, deci nu wifi iti limiteaza banda ci abonamentul, chiar un wifi legat la 144mbps merge FOARTE bine, pentru ca wifi este Half Duplex, adica viteza intr-o directie e la jumatate (face download numai cu jumatate din 144mbps) ori daca tie iti merge la 100mbps, inseamna ca ori scaleaza viteza (sare de 144mbps... transparent), ori scaleaza banda (merge download-ul mult mai bine cat faci numai download)

stiu ca e posibil sa te fi bagat in ceata, insa link-ul de mai sus e FOARTE semnificativ, masoara-ti viteza acolo si vezi cat ai banda de fapt!