| 44TheSinner44 a întrebat:

Monitorul meu are un beculet, si daca il apas se aprinde monitorul. Cateodata cand stau la calculator, monitorul se stinge de tot si beculetul la fel. Ce pot sa fac, sa nu mai aiba aceasta problema?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Beculetul" indica alimentarea si starea monitorului. Daca are o singura culoare, atunci indica doar pornirea. Daca insa are doua culori, atunci indica starea (functionare sau standby). Daca nu se vede nici o indicatie luminoasa, atunci poate fi din cauza lipsei de curent si trebuie verificate contactele cablului de curent (pe ambele capete).
Daca nu functioneaza nici dupa miscarea contactelor, trebuie incercat si legat la calculatorul vreunui vecin.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Doar monitorul se stinge? sau si unitatea? Daca doar beculetul adică ledul de standby se opreste pot fii două cauze, 1) ori monitorul este programat sa se oprească după un anumit timp, ori are o defectiune el, monitorul in acest caz trebuie dus la un electronist sa l repare, o avea probleme cu sursa de alimentare condensatori uscati, devalorizati, un electronist îi inlocuieste, i ti dă garantie, iar reparatia nu depăseste 100 lei, monitorul este lcd? sau cu tub.

| K0sti a răspuns:

Poti sa-l duci la service...de exemplu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se inchide numai monitorul atunci este defect monitorul. Daca se inchide si calculatorul, unitatea, desktp-ulș sau cum vrei sa ii zici, atunci placa de baza are probleme.

| nestiy a răspuns:

Probabil e stricat. Dar totusi poti sa-l duci la un specialist sa-l analizeze.

| catalinus13 a răspuns:

N-ai cum asa e monitorul facut