| victor238213 a întrebat:

Salut,Msi B450 Tomahawk max suporta ryzen 5 3600? Fara upgrade la bios sau trebuie sa faci upgrade? Poti face upgrade cu flashback si ce placi video cu chipset b450 au bios-ul updatat pentru ryzen 5 3600?

Răspuns Câştigător
| LoVeMoThErS a răspuns:

Da,suporta acel R5 3600,
Procesoare suporta: Prima, a doua si a treia generatie AMD Ryzen / Ryzen cu Radeon Vega Graphics / a doua generatie AMD Ryzen cu Radeon Vega Graphics
Nu are nevoie de update de BIOS...E plug and play happy
Aparent poti face update si prin flashback in cazul in care dai de o placa de baza care nu are update ul pentru a treia generatie(putine cazuri).
In orice caz ar trebui sa scrie pe cutia placii de baza "Amd Ryzen Desktop Ready". Funda?

| victor238213 explică (pentru LoVeMoThErS):

Deci merge ryzen 5 3600 cu b450 tomahawk fara update la bios sau cu?

| LoVeMoThErS a răspuns (pentru victor238213):

In general nu ai nevoie de update de BIOS,dar daca ai ghinionul sa dai de o placa de baza din primele care au iesit,acelea avand o versiune de BIOS mai veche, o sa iti trebuiasca update
Concluzie: "Daca scrie Amd Ryzen 3000 Desktop Ready" nu ai nevoie de update
Daca nu scrie ai nevoie de update de BIOS

| victor238213 explică (pentru LoVeMoThErS):

Si daca are flashback pot face update la bios fara procesor?

| LoVeMoThErS a răspuns (pentru victor238213):

Da,poti

| victor238213 explică (pentru LoVeMoThErS):

Multumesc de ajutor