| NLS a întrebat:

Nu am mai lucrat de mult timp cu Excel, insa acum ma lovesc de el din nou, (pentru o buna bucata de vreme), si, datorita "evolutiei" (thanks MS for another bullshit), nu gasesc prea comod acel scrool "casuta cu casuta", ce a fost introdus odata cu versiunea 2013.
Exista vreo modalitate de a dezactiva din registri aceasta prostie, si de a restaura vechea modalitate de smooth scrooling?
Nu caut variante, stiu ca s-a introdus alternativ, Click pe scrool, apoi derulare sus-jos, insa atunci cand ai niste tabele cu mii de inregistrari, e timp pierdut sa tot dai clickuri in plus. E total neproductiv cand vrei sa urmaresti anumite zone, (si implicit pica functia de cautare).
In speranta ca lucreaza cineva de pe aici cu Excel, apreciez orice idee sau varianta de rezolvare.

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Daca folosesti Office 2016, uite aici un "workaround":
https://support.office.com/......cef9fa025a

ATENTIE: Nu functioneaza in Office 2015!

2 răspunsuri:
| NLS explică (pentru JackR):

Din pacate la munca folosim 2013, si asa va ramane multa vreme, de 3 luni s-a facut trecerea de la 2010.
Pentru acasa vreau sa-l cumpar curand, asa ca voi lua direct 2016, ca tot nu e diferenta mare intre ele. (Acum folosesc tot 2013).
Mersi de raspuns.
Si totusi, nu era mai simplu sa puna o setare in Options?

| JackR a răspuns (pentru NLS):

Cand a facut Microsoft ceva "simplu"?!