| HiMyNameIsK a întrebat:

Nu cred ca am ales bine categoria, dar presupun ca sunt pe aici si cunoscatori in d'ale html-ului laughing. Bun, ce dimensiune ar trebui sa aiba un backround pentru un frame orizontal care are rowsul de 25 %?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Niciodata nu este indicat sa faci background-ul cu marime fixata sau procentata!

Poti folosi:
- o culoare de fond pentru intreaga suprafata SAU
- o imagine MICA, care va acoperi suprafata ca un "mozaic" (pe partea dreapta si jos se va taia cat nu incape). In acest caz imaginile trebuie sa aiba o grafica "legata", adica liniile sa se potriveasca, sa nu se vada taieturile (ca la gresie sau faianta).

Aceasta metoda este recomandata deoarece functioneaza flexibil, indiferent de rezolutia ecranului sau de browserul folosit (metoda mostenita inca de la HTML4 happy ).