| Toma_Andrei_1990 a întrebat:

Nu de mult mi-am cumpărat un pc cu i5 și gt1030
și nu știu ce are când îl aprind sta 5-10 min și după se stinge
Vă rog ajtati-ma

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

1. Verifica racirea procesorului manual (prindere cooler, pasta siliconic) si monitorizeaza si din Windows (program HWMonitor). Daca nu creste temperatura dar tot se reseteaza vezi 2;
2. Test RAM cu memtest - daca e ok, vezi 3;
3. Burn-in test cu Prime95 - daca moare repede dupa ce pornesti test-ul atunci ai o problema la ansamblul MB + CPU. Daca merge cel putin 1 ora fara probleme atunci calculatorul este stabil. Ideal se lasa la rulat 24 ore un test burn-in cu Prime95 dar 1 ora este minim. In acest test utilizarea CPU si RAM se va duce spre 100% iar temperatura va urca vertiginos - este normal si de astepta, aceasta este ideea testului. Un calculator stabil nu va avea probleme, unul instabil se va reseta, bloca.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

E asta nu ai cum sa stii de la distanta, daca ai fi din tm am afla impreuna