| Qweerrrtttyyy a întrebat:

Nu imi mai porneste pc-ul. Apas pe buton totul porneste corect, ventilatoare, led-uri...Dar pe monitor nu se vede nimic iar tastatura si mouse-ul nu se aprind. Ce ar putea fi? Mi-a mai facut asta acum cateva saptamani dar l-am desfacut am miscat putin placa de baza si si-a revenit...

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Posibil sa fie placa video sau ramii.
Scoate calculatorul din priza.
Apoi scoti placa video din locasul ei si apoi o pui la loc.
La fel faci si cu memoriile ram. Le scoti si le apesi mai tare in locasul lor.

Sursa daca nu era buna nu mai intra curent deloc in placa de baza(nu se mai invartea nici un ventilator). Un monitor nu se aprinde daca sunt probleme cu placa video, cu memoria ram; sau daca daca este el ars. Dar daca led-ul monitorului este portocaliu atunci el este bun.

| graffyadi a răspuns (pentru anonimg):

"Sursa daca nu era buna nu mai intra curent deloc in placa de baza(nu se mai invartea nici un ventilator)" Am avut fix aceeasi problema ca el si sursa era de vina.Nu era stricata de tot dar era stricata.

| anonimg a răspuns (pentru graffyadi):

Nu zic ca nu ar fi sursa. Dar ma gandesc la modul cum/ce alimenteaza ea:
-placa de baza
-hdd
-cd/dvd
In alimentarea placii de baza intra si perifericele(mouse, tastatura) -care nu se aprind deloc. Si intra de asemenea si placa video(caci placa video se alimenteaza prin placa de baza). Cu toate acestea exista curent in placa de baza deoarece se aprind ventilatoarele. Iar cand exista curent in placa de baza si nu se aprind mouse-ul, tastatura si monitorul, este posibil ca memoria ram sa nu fie infipta bine in slotul ei.
Acum nu zic ca nu poate fi sursa. Dar chiar as vrea sa stiu in detaliu cum sta treaba(ma refer in general, nu neaparat de la tine). andreiadyyy sper ca ne vei spune cum ai rezolvat problema.

| anonimg a răspuns (pentru graffyadi):

Imi place sa descoper cauzele problemei.
Am gasit un link cu o imagine: https://www.manualslib.com/manual/818334/Medion-Ms-7091.html?page=13#manual
Reprezinta alimentarea placii de baza de la sursa.
Probabil pe unul din pinii de la 1 la 24 nu mai vine curent.

| AlexanderHamilton a răspuns:

Ti s-a miscat placa video, sunt aproape sigur de asta. Zic sa il duci la un service.

| Leonard_Luca_2002 a răspuns:

Si mie imi facu la fel dar numai ca mie mi se aprinde tatstatura si mouseul si am monitor conectat la laptop si am miscat un pic de firele de la monitor si mi-a mers!

| graffyadi a răspuns:

Cel mai probabl s-a ars sursa

| graffyadi a răspuns (pentru graffyadi):

Daca era de la placa video se aprindea tastatura, mouse-ul etc, iar faza cu miscarea placii de baza s-ar putea sa nu fi contat, daca sursa e stricatacateodata merge cateodata nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru graffyadi):

Cum sa se arda sursa mă daca calculatorul porneste.

| graffyadi a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt electrician, dar am avut aceeasi problema timp de cateva saptamani(cand pornea, cand nu pornea), mi-am schimbat sursa si a mers.

| Crs_Cristi_1990 a răspuns:

Salut ai rezolvat pentru ca si miei imi face la fel in momentul asta

| comans858 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu.

| anonimg a răspuns (pentru comans858):

Cauta sa faci cum am spus mai sus.

| Elena12348535 a răspuns:

Scoate toate cablurile din spatele computerului si după așeză le înapoi, poate să fie și de la praf